يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹
کد خبر: ۱۴۸۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۷
ارتش اوکراین با برگزاری رزمایشی گسترده در مرز روسیه تلاش کرد توانایی‌های خود را به رخ کرملین بکشد. رزمایشی که رئیس‌جمهور اوکراین و نماینده ناتو نیز در آن حضور داشتند.
در شرایطی که تنش‌ها میان روسیه و اوکراین به شدت افزایش یافته و نگرانی‌هایی درخصوص احتمال وقوع جنگ میان دو کشور وجود دارد، ارتش اوکراین یک بار دیگر مانوری را در مناطق شرقی این کشور برگزار کرده است. به گزارش فارس، این مانور نظامی با حضور «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین در منطقه «چرنیهیو» در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه برگزار شده است. علاوه‌بر رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوای اوکراین، «کریستوفر کاوولی» فرمانده نیروهای ارتش آمریکا در اروپا و «ژان مارک لنتیر» فرمانده نیروهای کانادا نیز در این رزمایش شرکت کردند.
«پروشنکو» پس از برگزاری این رزمایش از نیروهای ارتش این کشور به دلیل اهتمام در اجرای موفقیت‌آمیز وظایف خود قدردانی کرد و گفت: «این ارزیابی صرفا متعلق به وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیست بلکه شرکای کیف از آمریکا، کانادا و کشورهای عضو ناتو نیز چنین عقیده‌ای دارند.» فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین همچنین خطاب به نیروهای نظامی این کشور تأکید کرد: «در این شرایط سخت و دشوار، شما نشان دادید که در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورتان ثابت قدم ایستاده‌اید.»
فرمانده نیروهای کانادا نیز در ادامه گفت: «کانادا در کنار اوکراین ایستاده است. نیروهای مسلح ما مفتخرند که این فرصت در اختیارشان قرار گرفته تا با شما همکاری داشته باشند، تا از شما بیاموزند و تجربیاتشان را در اختیار شما قرار دهند.» فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا نیز ضمن تأکید بر این موضوع که آمریکا در جریان تنش با روسیه از اوکراین حمایت می‌کند، گفت که از مشاهده این سطح از پیشرفت ارتش اوکراین خرسند است.
بنابر اعلام دولت روسیه، تنش‌ها میان اوکراین و این کشور پس از آن آغاز شد که سه کشتی نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه 25 نوامبر (4 آذرماه) با عبور از مرز دریایی روسیه وارد آب‌های منطقه‌ای روسیه شدند و بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه به مسیر خود ادامه دادند که در ادامه نیروهای روس مجبور به استفاده از سلاح‌ برای متوقف کردن این کشتی‌ها شدند که در تبادل آتش صورت گرفته سه نفر از نیروهای اوکراین زخمی شدند. نیروهای امنیتی روسیه در ادامه این سه کشتی را تا بندر کرچ کریمه هدایت کرده و آنها را توقیف‌ کردند و این سه نظامی اوکراینی نیز تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند. دادگاهی در کریمه برای خدمه این کشتی‌ها حکم حبس صادر کرده است. در حال حاضر پرونده‌ای جنایی با اتهامات نقض حریم مرزی روسیه به جریان افتاده است. مسکو این اقدام نیروی دریایی اوکراین را از پیش‌طراحی‌شده و اقدامی تحریک‌آمیز توصیف کرده است. این در شرایطی است که کیف گفته کشتی‌های اوکراین هیچ اقدام‌اشتباهی صورت نداده‌اند و روسیه را به تهاجم نظامی متهم کرده است. رئیس‌جمهور اوکراین اندکی پس از این اتفاق، فرمان اجرای حکومت نظامی در بخش‌هایی از این کشور را به امضا رساند و پارلمان نیز آن را تأیید کرد. ارتش اوکراین دو روز پس از این جریان‌ها در آب‌های دریای آزُف که دریای مشترک میان دو کشور است مانور نظامی برگزار کرده بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: