يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۹
کد خبر: ۱۴۸۶۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
در حالی که رئیس‌جمهور فرانسه تا پیش از این صراحتا اعلام کرده بود در مقابل «جلیقه زردها» عقب‌نشینی نخواهد کرد با گسترش اعتراضات و شورش‌ها پذیرفت که دولت با معترضان به گفت‌و‌گو بنشیند.پاریس روز شنبه شاهد بدترین ناآرامی‌ها از سال 1968 (شورش‌های دانشجویی) بود. تظاهرات کنندگان و معترضان اقدام به آتش زدن ده‌ها دستگاه خودرو کردند. تعداد زیادی از فروشگاه‌ها غارت و به خانه‌ها و فروشگاه‌های لوکس خسارات زیادی وارد شد. صحنه‌های درگیری و تعقیب و‌گریز پلیس و معترضان بی‌شباهت به «جنگ» نبود. جرقه این اعتراضات سه هفته پیش ابتدا در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد. ولی در ادامه معترضان با سردادن شعارهای ضد سرمایه‌داری خواستار استعفای ماکرون شدند. هنوز ماهیت جنبش بی‌سر جلیقه زردها کاملا معلوم نشده و پرسش‌های فراوانی در این باره شکل گرفته. آیا این جنبش تبدیل به جنبشی ضد سرمایه‌داری شبیه جنبش وال استریت شده است؟ آیا به دلیل بی‌سری این جنبش زود فروکش خواهد کرد؟ آیا حاشیه‌نشین‌ها به این جنبش خواهند پیوست و فرانسه طی روزها و هفته‌های آتی شاهد گسترش درگیری‌ها خواهد شد؟ تحولات روزهای اخیر فرانسه چه نسبتی با تحولات کل جهان غرب دارد و نقش شبکه‌های اجتماعی در این میان چیست؟ اینها و ده‌ها سؤال دیگر همزمان با زبانه کشیدن شعله‌ها در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری فرانسه در رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
عقب‌نشینی ماکرون
با شعله‌ورتر شدن اعتراضات و خشم گسترده معترضان و از آن سوی نگرانی رهبران این کشور «ماکرون» که تا دیروز می‌گفت به هیچ وجه عقب‌نشینی نخواهد کرد به فکر فرو رفته است. ماکرون روز یک شنبه و پس از بازگشت از اجلاس گروه 20 در آرژانتین سری به خیابان‌های فرانسه زد و حجم گسترده خرابی‌ها را دید. او به سراغ خودروهای سوخته و ساختمان‌های آسیب‌دیده رفت و عملکرد پلیس را ستود. اما تعدادی از معترضان در مسیر بازدید، وی را «هو» کردند و خواستار استعفای وی شدند.  ماکرون پس از مشاهده خسارت‌های ناشی از ناآرامی‌های پاریس، ریاست یک نشست بحران را بر عهده گرفت و این جلسه در نهایت به درخواست برای برگزاری چهارمین دور از مذاکرات با فعالان ضد دولتی ختم شد که دو هفته است در اعتراض به افزایش بهای سوخت و افزایش هزینه‌های زندگی دست به تظاهرات زده‌اند. به گزارش ایسنا، «ماکرون»، یکشنبه با نخست‌وزیر، وزیر کشور و مقام‌های ارشد سرویس امنیتی فرانسه هم دیدار کرد تا راهکاری برای مقابله با این اعتراضات بیابد. درخواست ماکرون برای مذاکره با معترضان در حالی صورت گرفته که وی بعد از اعتراضات هفته گذشته گفته بود صدای معترضان را شنیده اما تصمیمش برای افزایش مالیات بر سوخت را لغو نخواهد کرد. براساس اعلام کاخ الیزه، ادوار فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه خواستار ملاقات با سازمان‌دهندگان اعتراضات و رهبران احزاب شده است و تمایل بر گفت‌وگو را تاکید کرده است. «فرانسوا دو روژی»، وزیر محیط زیست فرانسه نیز در روزهای اخیر با نمایندگان معترضان موسوم به «جلیقه زردها» دیدار کرد اما نتوانست آنها را برای پایان دادن به اعتراضات متقاعد کند.طبق این بیانیه، ماکرون به فیلیپ دستور داده با رهبران احزاب سیاسی و نمایندگان جلیقه زردها دیدار کند. ماکرون همچنین از وزیر کشور خواسته نیروهای امنیتی را برای مقابله با اعتراضات در آینده آماده کند. رئیس‌مجلس سنای این کشور نیز تصریح کرده دولت باید از تصمیمش مبنی بر افزایش مالیات‌های سوخت صرف نظر کند. دولت حق ندارد سومین «شنبه سیاه» را ایجاد کند.
آمارهای جدید
به گفته پلیس پاریس، ۴۱۲ تن شنبه حین اعتراضات بازداشت شدند و ۳۷۸ تن هنوز در بازداشت‌ مانده‌اند. در مجموع ۲۶۳ تن نیز در اعتراضات سراسر فرانسه مجروح شدند که ۱۳۳ مجروح در پایتخت شامل ۲۳ عضو نیروهای امنیتی می‌شد. مقامات شهر تولوز نیز روز یکشنبه اعلام کردند که 57 نفر از جمله 48 نیروی پلیس در جریان درگیری‌های شنبه زخمی شدند و پنج نفر از نیروهای پلیس هم بستری شدند. در بیانیه پلیس آمده: «شانزده نفر از این افراد در پی آشوب و چهار نفر دیگر هم به غارت فروشگاه‌ها متهم شده‌اند». این آمارها در حالی از سوی دولت بیان شده که معترضان تعداد زخمی‌ها و دستگیری‌ها را بسیار بیشتر اعلام کرده‌اند. معترضان گفته‌اند ناآرامی‌های روز شنبه آغاز یک انقلاب بود و با اعتراضات سال 1968 قابل مقایسه است. «فدریک لاگش» از اتحادیه پلیس فرانسه نیز گفته: «ما در شرایط  مواجهه با یک شورش قرار داریم.». به گفته وی 16 ایست بازرسی پلیس برای نخستین‌بار در خیابان شانزه‌لیزه مستقر شده‌ بودند اما نتوانستند ناآرامی‌ها را مهار کنند.  لاگش این را هم گفته که مداخله ارتش باید در راستای حفاظت از بناهای تاریخی و کمک به عملکرد پلیس صورت گیرد.
رسوایی برای پلیس
از سوی دیگر انتشار یک ویدئو از ضرب و شتم یکی از معترضان توسط چندین نیروی پلیس در یکی از کوچه‌های فرعی پاریس خشم عمومی را برانیگخته است.این ویدئو که توسط یک شهروند فرانسوی از پنجره اتاقش گرفته شده نشان می‌دهد که دو پلیس فرانسه یک معترض جلیقه زرد را که در حال فرار است به زمین انداخته با باتوم و مشت و لگد می‌زنند. همزمان 5 نیروی دیگر پلیس نیز به آنها اضافه شده و با مشت و لگد و ضربه‌های باتوم وی را مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌دهند.
صنعت گردشگری
همچنین خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند: ادامه اعتراضات در پاریس پایتخت فرانسه باعث لغو گسترده سفر گردشگران به این کشور شده است. رئیس‌اتحادیه هتل‌ها و رستوران‌های فرانسه در این زمینه فاش کرد حدود 50 درصد از سفر‌های رزرو شده گردشگران به پاریس در پی ادامه اعتراضات به سیاست‌های دولتی و خشونت‌های ناشی از آن، لغو شده است. وی وضع گردشگری در پاریس را فاجعه بار توصیف کرد و افزود: بسیاری از گردشگران بدون تکمیل سفر خود، پاریس را ترک کردند و به لندن، آلمان و یا حتی اسپانیا رفتند.
وی خاطر نشان کرد: بخش هتل‌ها و رستوران‌ها در پاریس بیشترین آسیب را از اعتراضات متحمل شده است به ویژه که لغو سفر گردشگران همچنان ادامه دارد.نام:
ایمیل:
* نظر: