سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
کد خبر: ۱۴۶۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه سران قوا:
رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه سران قوا از بسته‌های حمایت غذایی برای اقشار آسیب‌پذیر و تمهدیداتی برای حقوق‌ها و دستمزدها خبر داد و تاکید که هرچه زمان می‌گذرد مسئولان برای جبران مشکلات آماده‌تر می‌شوند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دیروز در حاشیه نشست سه جانبه سران سه قوه اظهار داشت: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند ۱۳ آبان مبدایی برای رسیدن آنها به آرزوهای نادرستشان نسبت به ملت ایران خواهد بود. اما مردم ایران به عکس عمل کردند و استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند؛ ملت ایران کاملا روشن کردند، کسی که در فکر فشار و ظلم است، هیئت حاکمه آمریکاست؛ آنها هستند که با اعمال تحریم‌های نابجا و غلط می خواهد در زندگی و معیشت روزمره مردم تاثیر منفی بگذارد.
روحانی گفت: آمریکایی‌ها سیستم بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی را هدف قرار داده‌اند که به درآمد و منابع کل کشور مربوط است. بنابراین این حرف که آمریکا در پی فشار به نظام و حکومت جمهوری اسلامی و نه مردم ایران است، کاملا ناصحیح است. خودشان در عمل این واقعیت را آشکار کرده‌اند.
روحانی گفت: دور جدید تحریم‌ها که از نوامبر آغاز شد هیچ تأثیری در روند اقتصادی کشور نداشته چون آمریکایی‌ها هرچه تیر در ترکش داشتند پیش از این علیه ملت ایران به کار بردند و چیز جدیدی برای اعمال نداشتند.
رئیس‌جمهور با اشاره به لیست بلندبالای تحریم‌های آمریکا در آبان ماه، خاطرنشان کرد: در این لیست نام بانک‌ها، نام شعبات بانک‌ها، نام شرکت‌های هواپیمایی و حتی شماره سریال هواپیماها را پر کردند تا صفحاتشان پر شود. این اقدامات برای تأثیر روانی علیه ملت ایران بود و هدف دیگری نداشت.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: حرفی که مسئولین می‌زدند مبنی بر این که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند  با اقرار اخیر آمریکا اثبات شد. آمریکا اعلام کرد که فروش نفت ایران را نمی‌توانیم به صفر برسانیم زیرا قیمت هر بشکه نفت به ۱۵۰ دلار می‌رسد؛ این تبیین حرفی است که ما می‌زدیم. در منطقه یا نفت ایران هم صادر می‌شود و یا بقیه هم دچار مشکل می‌شوند.
روحانی خاطرنشان کرد: آمریکا ناچار شد هجمه دیگری را انجام دهد و اعلام کرد مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی از این لیست مستثنی هستند، این حرف ناصحیح است. وقتی سیستم بانکی تحریم می‌شود همه چیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به پرداخت بدهی گندمکاران گفت: این امر موجب رونق زندگی کشاورزان شد. برای سال آینده نیز قیمت اقلام کشاورزی مدنظر قرار گرفته است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز برای مردم روشن شد که ۱۳ آبان یک تبلیغات برای جنگ روانی و فشار اقتصادی بود. فشارهای اقتصادی همان فشارهایی است که ماه‌ها پیش علیه ما اعمال می شد.
روحانی تأکید کرد: هرچه زمان بگذرد مسئولان برای جبران مشکلات آماده‌تر می‌شوند و مردم مقاوم‌تر خواهند شد و آمریکا خواهد فهمید راه اشتباهی را انتخاب کرده است. در این راه ملت ما احساس خستگی نمی‌کند بلکه برای تلاش بیشتر آماده می‌شود.
وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر ترسیم نقشه راه اقتصادی، یادآور شد: در جلسه امروز سران قوا، یکی از مباحث شرایط جدید اقتصادی کشور بود. باید نقشه راه آینده کشور ترسیم شود. در آینده روابط نزدیک‌تری با همسایگان و روابط اقتصادی با کشورهای دوست در شرق و غرب خواهیم داشت. روحانی گفت: در جلسه امروز مشکلات تولید و بانک‌ها بررسی و مقرر شد در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی، این مباحث مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: دولت بسته حمایت غذایی را در آبان ماه برای افرادی که در فشار بیشتر قرار دارند و افراد آسیب‌پذیر توزیع می‌کند. این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه می یابد تا مشکلات مردم جبران شود. برای حقوق و دستمزد پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: در ماه ربیع‌الاول و ایام ولادت پیامبر(ص) و امام صادق(ع)، امیدواریم شرایط ما در کشور رو به پیشرفت باشد و در کنار وحدت و یکپارچگی مردم، مسیر خود را در پیش بگیریم.


نام:
ایمیل:
* نظر: