يکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
کد خبر: ۱۴۳۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
پلیس آمریکا در جریان تجمع اعتراضی مخالفان «برت کاوانا» نامزد ترامپ برای احراز پست قاضی دیوان عالی در ساختمان کنگره آمریکا، بیش از ۳۰۰ نفر را بازداشت کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تابستان امسال «برت کاوانا‌» را برای عضویت در هیئت قضات دیوان عالی این کشور نامزد کرد. تصور می‌شد وی راه دشواری برای تایید صلاحیت در کنگره نداشته باشد، اما انتشار اتهاماتی علیه وی در زمینه تعرض جنسی به زنی به نام «کریستین بلسی فورد» موجب شده تا روند تایید صلاحیت وی با مانعی جدی روبه‌رو شود.  «فورد» می‌گوید سه دهه پیش، زمانی که تنها ۱۵ سال داشته، مورد تعرض جنسی کاوانا قرار گرفته، هفته گذشته در کمیته قضایی سنای آمریکا حضور یافت و علیه کاوانا شهادت داد. با این وجود، کاوانا این اتهامات را رد کرده و مدعی شده که افرادی به دنبال ترور شخصیت او هستند.
 همزمان با قوت گرفتن احتمال تایید صلاحیت وی  برای عضویت در هیئت قضات دیوان عالی آمریکا اما مخالفان ترامپ نیز بیکار ننشسته  و روز پنج‌شنبه در ساختمان کنگره آمریکا تحصن کردند. به گزارش فارس این معترضان که دست نوشته‌هایی با شعارهایی چون «نه به کاوانا»، «صدای زنان باید شنیده شود» و «ما حرف قربانیان را باور می‌کنیم» به دست داشتند، سناتورهای آمریکایی را خطاب قرار داده و از آن‌ها می‌خواستند از دادن رأی مثبت به کاوانا خودداری کنند. با ادامه این اعتراضات و سرایت آن به طبقات بالاتر ساختمان کنگره آمریکا، پلیس کنگره وارد عمل شد و شمار زیادی از معترضان را محاصره و سپس آن‌ها را بازداشت کرد. پلیس کنگره ساعتی بعد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان این اعتراضات مجموعا ۳۰۲ نفر بازداشت شده‌اند. این افراد به «ایجاد ازدحام، ایجاد اختلال در آمد و شد و ایجاد مزاحمت» متهم شده‌اند.
 گفتنی است دیوان عالی آمریکا 9 قاضی دارد که با پیشنهاد رئیس جمهور و تایید سنا انتخاب می‌شوند و بالاترین مرجع حل اختلاف در آمریکاست و از آنجا  که قضات آن کرسی خود را به صورت مادام‌العمر در اختیار دارند، تغییر ترکیب هیئت قضات می‌تواند تا سال‌ها بر وضعیت سیاسی داخل آمریکا اثر بگذارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: