سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
کد خبر: ۱۴۲۷۷۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
برسر سرنگونی هواپیمای روس اتفاق افتاد
در پی سقوط هواپیمای نظامی روسیه در آب‌های ساحلی سوریه، که رژیم صهیونیستی مقصر این حادثه دانسته شده بود، فرمانده نیروی هوایی این رژیم به مسکو رفت، تا از مقامات روس دلجویی کند و یا تقصیر این ماجرا را به گردن دمشق بیندازد، اما نشست این فرمانده صهیونیست با همتای روسی وی، به درگیری لفظی میان طرفین انجامید.

هفته گذشته هواپیمای نظامی «ایلوشین-20» روسیه در آب‌های مدیترانه هدف قرار گرفت و سرنگون شد و در این ماجرا، 15 سرباز و افسر روس جان خود را از دست داده‌اند.
به گزارش ایسنا، در آن زمان و بر اساس خبرهای تکمیلی، جنگنده‌های اسرائیلی دو دقیقه قبل از رسیدن هواپیمای مذکور روسی، وارد آسمان لاذقیه شده بودند و نیروهای دفاع هوایی ارتش سوریه نیز سرگرم مقابله با این تجاوز ارتش صهیونیستی بوده‌اند.
ظاهراً در جلسه دیدار فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و همتای روسی وی، طرف صهیونیستی مدعی شده بود که دفاع هوایی سوریه کورکورانه و بدون آنکه دوست و دشمن را از هم تشخیص بدهد، اقدام به شلیک کرده و سبب سقوط هواپیمای ایلوشین- 20 شده است.اما فرمانده نیروی هوایی روسیه از این اظهارات، عصبانی شد و گفت: چگونه می‌توان روی رادار، پنج هدف را مشاهده کرد و یک مورد روسی را از چهار مورد اسرائیلی از هم تمیز داد؟ چرا هواپیماهای اسرائیلی وارد محلی شده‌اند که هواپیمای روسی قصد فرود داشته است؟ چرا 15 دقیقه قبل، (به ما) اطلاع نداده‌اید؟ فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در پاسخ گفت: اگر خبر می‌دادیم، موضوع فاش می‌شد و زندگی چهار خلبان ما به خطر می‌افتاد.
فرمانده نیروی هوایی روسیه با خشم جواب داد: براساس کدام اخلاق نظامی و کدام قوانین و ارزش‌ها، برای حفظ جان خلبانان چهار جنگنده «اف-16» که قادرند به سرعت پرواز کنند تلاش می‌کنید، اما یک هواپیمای ترابری نظامی را رها می‌کنید تا مورد حمله قرار گیرد و خلبانان ترسوی شما آن را به عنوان سپر حمایتی خود در برابر سامانه دفاع هوایی قرار می‌دهند. شما مسئول کشته شدن 14 سرباز روس و دادن غرامت به خانواده‌هایشان هستید، برای همین نه عذرخواهی‌تان را می‌پذیریم نه تسلیتتان را.
وی گفت: از امروز به بعد هر هواپیمای اسرائیلی که به ساحل سوریه نزدیک شود فوراً آن را سرنگون خواهیم کرد و با این حال موضوع اینجا تمام نخواهد شد. ما خواستار تحقیقات و مجازات خلبانان و مجازات فرمانده یگان عملیاتی هستیم که دستور ارسال چهار جنگنده را به منطقه داده است.
گزارش وزارت دفاع روسیه
ژنرال «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه دیروز در جریان یک نشست خبری گفت، تل‌آویو پیش از حادثه به مسکو اطلاعات غلط داده و با این کار روسیه را «فریب» داده است، به همین دلیل مسئولیت این حادثه به طور کامل بر عهده تل‌آویو است.
وی گفت: «نیروی هوایی اسرائیل به طور کامل مسئول این تراژدی برای هواپیمای «ایلوشین - 20» است... ارتش اسرائیل یا با یک سهل‌انگاری مجرمانه یا با رفتار غیرحرفه‌ای، موجب سقوط ایلوشین- 20 شده است.»
کوناشنکوف اظهار داشت، تل‌آویو به مسکو اعلام کرده بود قصد دارد مناطقی در شمال سوریه را هدف قرار دهد، اما منطقه‌ای در غرب را هدف قرار داده است. این رفتار موجب شد تا ایلوشین- 20 غافلگیر شده و فرصت ترک منطقه را نداشته باشد. او گفت حتی این اطلاع‌رسانی هم همزمان با آغاز عملیات و نه پیش از آن، صورت گرفته، که «این نقض توافقنامه 2015 روسی- اسرائیلی به شمار می‌آید، توافقنامه‌ای که هدف آن ممانعت از درگیری میان نیروهای ما در سوریه بود.»
او که در برابر یک نمایشگر، اطلاعات «دقیقه به دقیقه» از روند وقوع حادثه را تشریح می‌کرد، گفت جنگنده‌های اف- 16 ارتش رژیم صهیونیستی از هواپیمای شناسایی روس به عنوان سپر استفاده کرده و موجب شده‌اند که آتش پدافند ارتش سوریه این هواپیما را هدف قرار دهد.
وی گفت، یکی از جنگنده‌های اف-16 ارتش رژیم صهیونیستی از پشت هواپیمای روسی به سمت سوریه یورش برده و از این اقدام از طرف ارتش سوریه، به تلاش برای حمله تعبیر شده و پدافند اقدام به شلیک کرده است.
فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی هفته گذشته در جریان سفر به مسکو، مدعی شده بود که هواپیمای روس پس از بازگشت جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار گرفته است، اما کوناشنکوف این ادعا را رد کرد و گفت، این جنگنده‌ها 10 دقیقه پس از ساقط شدن هواپیمای ایلوشین، به سمت آشیانه خود بازگشته‌اند.
ممانعت از حمله رژیم صهیونیستی
به گزارش خبرگزاری دانشجو، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نوشت، روسیه ممکن است حملات اسرائیل به سوریه را محدود کند. در حال حاضر روسیه در شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد کرده و تل‌آویو امیدوار است که این اعمال ممنوعیت، دائمی نباشد.
سایر رویدادها
* سفیر روسیه در سازمان ملل گفت، هدف از ایجاد جار و جنجال در مورد وقوع فاجعه انسانی در ادلب، منحرف کردن توجه‌ها از حضور آمریکا در سوریه است.
* مسئول سیاسی کردهای مسلح موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از پیشنهاد «سید حسن نصرالله» درباره مذاکره کردها با دمشق، استقبال کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: