پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
کد خبر: ۱۴۲۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
روایت دردناک از سوء تغذیه 400 هزار کودک
یک خبرگزاری آمریکایی طی گزارشی تکان‌دهنده، از «سوءتغذیه شدید» کودکان یمنی و تلاش مادران برای خوراندن برگ‌های انگور به عنوان تنها غذا به فرزندان خود در یمن خبر داد.

ائتلاف سعودی در 41 ماه گذشته با حمله به یمن باعث نابودی زیرساخت‌های این کشور شده و کودکان به عنوان مهمترین قربانیان این تجاوز به شمار می‌روند. بیش از 400 هزار کودک یمنی در نتیجه این جنگ از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند. اکنون یک رسانه آمریکایی روایتی دردناک از وضعیت کودکان یمن منتشر کرده است.
به گزارش فارس، یک رسانه غربی در گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت یمن خبر داده که «برگ‌های یک انگور محلی» به تنها غذای مردم یک منطقه در یمن تبدیل شده است. طبق گزارش آسوشیتدپرس، در جریان سفر اخیر خبرنگاران این رسانه به یک منطقه از استان «حجه»، آنها شاهد صحنه‌هایی بسیار تکان‌دهنده از وضعیت ناگوار کودکان یمنی بودند. در ابتدای گزارش آمده است: «در یک گوشه دور افتاده از شمال یمن، بسیاری از خانواده‌‎ها هستند که کودکانشان برای غذا خوردن چیزی جز برگ‌های یک انگور محلی ندارند.»
این رسانه نوشت: «مرکز اصلی بهداشتی در اسلم (در استان حجه)، مملو از کودکان نحیف، خردسالانی بیش از حد لاغر و با چشمانی از حدقه بیرون زده، است. پرستاران قطر بازوهای کودکان و خردسالان را اندازه گرفتند که فقط چند سانتیمتر بود و اینها نشانه‌ای از بدترین مراحل سوءتغذیه است.» طبق این گزارش، «تنها در سال جاری حداقل ۲۰ کودک یمنی به دلیل گرسنگی در این استان جانشان را از دست داده‌اند اما آمار واقعی احتمالا بسیار بیشتر از اینها است چرا که تنها خانواده‌های کمی مرگ کودکانشان را گزارش می‌دهند.»
از نظر این رسانه، وضعیت ناگوار تغذیه ساکنان اسلم، «نشانه‌ای از نقص در سیستم کمک‌رسانی و امدادی بین‌المللی است اما با این حال، کمک خارجی تنها چیزی است که مانع از مرگ و میر فراگیر ناشی از قحطی و گرسنگی در یمن می‌شود». به گفته «ولید الشمشان» مدیر بخش تغذیه در وزارت بهداشت یمن، در شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی، در استان حجه، ۱۷ هزار مورد سوء تغذیه حاد گزارش شده است.آسوشیتدپرس ادامه داد، کودکانی که دچار سوء تغذیه هستند، معمولا بعد از معالجه در درمانگاه‌ها بدون مواد غذایی و آب سالم به روستاهایشان برمی‌گردند اما بعدا با شرایطی بدتر از قبل، دوباره به کلینیک‌ها برمی‌گردند البته اگر تا قبل از آن به دلیل سوء تغذیه جانشان را از دست ندهند. بنابر گزارش آسوشیتدپرس، حدود ۲ میلیون و 900 هزار زن و کودک به شدت دچار سوءتغذیه هستند و ۴۰۰ هزار کودک دارای سوء تغذیه شدید در حال مبارزه برای بقا هستند و یک گام تا مرگ ناشی از گرسنگی فاصله دارند.
بنابر گزارش‌های سازمان ملل، در حال حاضر 8 میلیون و 400 هزار یمنی از مجموع ۲۹ میلیون نفر جمعیت این کشور با خطر گرسنگی مواجه هستند و به دلیل سقوط ارزش پول این کشور و ناتوانی تعداد بیشتری از مردم برای تهیه مواد غذایی، به زودی 3 میلیون و 500 هزار نفر به تعداد افراد در معرض گرسنگی اضافه خواهد شد. نیروهای امدادرسان داخلی و بین‌المللی در یمن، به طور خاص درباره حملات اخیر ائتلاف عربستان و امارات متحده عربی به بندر «الحدیده» ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که حدود ۸۰ درصد از مواد غذایی، پزشکی و دیگر تجهیزات مورد نیاز از طریق این بندر وارد کشور می‌شود.
اسلم در استان «حجة» با صدها روستای کوچک در مناطق کوهستانی شمال یمن واقع شده و یکی از فقیرترین مناطق این است. تخمین زده می‌شود که بین ۷۵ هزار تا ۱۰۶ هزار نفر ساکن این منطقه باشند. آسوشیتدپرس به نقل از منابع پزشکی محلی در یمن خبر داده که منطقه اسلم در استان حجه یکی از بدترین مناطق از منظر سوء تغذیه کودکان بوده است. میزان موارد ثبت شده درباره درمان کودکان مبتلا به سوء تغذیه در اسلم در  ژانویه سال جاری ۳۸۴ مورد بوده اما شش ماه بعد از آن، این تعداد با افزایش ۱۵ درصدی به ۱۳۱۹ کودک افزایش یافته است. آسوشیتدپرس نوشت: «پدران در یکی از بازارهای نزدیک به مرکز بهداشتی (در اسلم یمن) برای ۳۰۰ ریال معادل ۵۰ سِنت آمریکا گدایی می‌کنند تا برای کودکشان که در این مرکز هستند، پوشک بخرند. قبل از آغاز جنگ در یمن، یک یا دو کودک دچار سوء تغذیه به این مرکز می‌آمدند اما تنها در ماه آگوست ۹۹ کودک به مرکز رجوع کردند». در بخش دیگری از این گزارش تکان‌دهنده آمده است: «مردم در اسلم به طور فزاینده‌ای به برگ‌های یک انگور محلی وابسته شده‌اند انگوری که در زبان عربی یمنی به «حلاس» شهرت دارد». آسوشیتدپرس ادامه داد: «قبلا فقط بعضی وقت‌ها از این برگ‌ها استفاده می‌شد اما حالا همه ساکنان این مناطق در همه وعده‌ها آن را به عنوان غذا می‌خورند. مادرها ساعت‌ها وقتشان را صرف چیدن، شستن و جوشاندن این برگ‌ها می‌کنند. خوردن زیاد این برگ‌ها سبب اسهال می‌شود».


نام:
ایمیل:
* نظر: