پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۹
کد خبر: ۱۴۲۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۶
رئیس‌ سازمان غذا و دارو گفت: مشکلی برای تامین دارو در سطح کشور وجود ندارد و ذخیره‌سازی لازم انجام شده است.

به گزارش ایرنا غلامرضا اصغری در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در حاشیه چهاردهمین گردهمایی مدیران نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور در ارومیه افزود: مواد اولیه مورد نیاز صنایع دارویی کشور و محصولات غذایی نیز تامین شده و به اندازه کافی در انبارها موجود است.
وی بیان کرد: در حالی که قبل از انقلاب کل داروی مورد نیاز کشور توسط شرکت‌های خارجی تامین می‌شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت گسترده در حوزه دارو سرمایه‌گذاری شده است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت، دارو را یک کالای حیاتی و استراتژیک می‌داند و به همین دلیل در دوران دفاع مقدس و تحریم به داروی تولید داخل متکی می‌شود.
رئیس‌سازمان غذا و دارو از واردات بخشی از داروهای مورد نیاز به اندازه کافی به کشور خبر داد و گفت: بخش دیگری نیز پس از ثبت سفارش وارد کشور می‌شود و در اختیار شرکت‌های پخش دارو قرار می‌گیرد.
اصغری با‌ اشاره به سهم 96 درصدی کارخانه‌های داخلی در تولید داروی مورد نیاز کشور، افزود: داروی مورد نیاز با کیفیت جهانی و به میزان مناسب وجود دارد.
وی همچنین سیاست سازمان غذا و دارو را حمایت از صنایع تولید داخل در بخش غذا عنوان کرد و ادامه داد: با حذف بروکراسی‌های گذشته در شرایط حساس فعلی و با همه توان به رونق تولید داخل کمک می‌شود تا ضمن حفظ کیفیت، مشکلی برای مردم ایجاد نشود.
بنا بر این گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سفر به آذربایجان غربی گفته بود که مشکل حل نشدنی در تامین اقلام دارویی کشور وجود ندارد.
حسن قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: مجلس و دولت برای تامین برخی از اقلام و داروها که تحریم شده و مشابه آن در کشور تولید می‌شود، ارز دولتی تخصیص نمی‌دهد و از آن حمایت نمی‌کند.
وی با‌ اشاره به اینکه کیفیت اکثر داروهای داخلی مشابه نمونه خارجی است، اضافه کرد: در صورتی که تامین داروهای خارجی با ارز آزاد برای بخش خصوصی مقرون به صرفه باشد، می‌توانند این اقلام دارویی را وارد کنند.
قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: اگر پزشک معالج بیمار، داروی نمونه داخلی را تایید کرد، پیشنهاد می‌شود از آن استفاده کنند تا مشکلات بیماران برای تامین داروی خارجی با ارز آزاد کمتر شود.نام:
ایمیل:
* نظر: