جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۴
کد خبر: ۱۴۱۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۶
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: کوتاه قدی کودکان از 20 درصد در دو دهه گذشته به چهار درصد کاهش یافته است و کودکان ایرانی بلندقدتر شده‌اند.

زهرا عبداللهی به ایرنا گفت: از دو دهه پیش به بعد آمار کوتاه قدی در کشور کاهش یافته و بچه‌های ایرانی بلندقدتر شده‌اند.
عبداللهی افزود: در حال حاضر ارتقای معنی‌دار و قابل توجهی در تغذیه کودکان کشور اتفاق افتاده و مشکل کوتاه قدی نداریم.
وی، مشکل اصلی کودکان امروز را اضافه وزن و چاقی دانست و ادامه داد: اضافه وزن و چاقی به شدت در حال افزایش است و می‌تواند سلامت کودکان را به خطر بیاندازد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه 20درصد دانش‌آموزان چاق هستند یا اضافه وزن دارند، اظهارداشت: مصرف غذاهای آماده و نوشابه‌های گازدار افزایش یافته است و مهم‌ترین عامل چاقی و اضافه وزن است.
به گفته عبداللهی، چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان خطرناکتر است زیرا اگر تعداد سلول‌های چربی بیشتر از حد مورد نیاز ساخته شود در بزرگسالی به محض دریافت کالری و چربی بیش از اندازه به صورت چربی در بدن فرد ذخیره می‌شود.
وی افزود: چاقی و اضافه وزن زمینه‌ساز بروز بیماری‌های غیر واگیر است، تمام بیماری‌های غیر واگیر مثل دیابت و سرطان در بین افراد چاق شیوع بیشتری دارد.
به گفته این مسئول وزارت بهداشت، در دسترس بودن غذاهای پرکالری در محیط کودک مانند خانه، ‌مهدکودک، مدرسه و محل‌های بازی و تفریح، سبب تشویق کودک به مصرف این مواد و در نتیجه اضافه وزن و چاقی می‌شود.
عبداللهی تاکید کرد: کاهش فعالیت بدنی (استفاده بیش از حد از کامپیوتر، تماشای تلویزیون به مدت طولانی و غیره) و کاهش فرصت‌های بازی در خارج از منزل موجب می‌شود تا بخشی از انرژی دریافتی از مواد غذایی در بدن به‌صورت چربی تجمع پیدا کرده و سبب اضافه وزن و چاقی شود.
به گفته وی، کودکان و نوجوانان باید در روز 60 دقیقه فعالیت بدنی مناسب داشته
 باشند.نام:
ایمیل:
* نظر: