جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
کد خبر: ۱۳۹۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
در آستانه سالگرد حمله مرگبار یک «سفید برترپندار» نژادپرست به مردم در «شارلوتسویل» آمریکا فرماندار ایالت «ویرجینیا» از ترس تکرار حمله مشابه در این شهر 3 روز «وضعیت اضطراری» اعلام کرده است.

جنبش‌های نژادپرست در آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ جان تازه‌ای گرفته و از حاشیه وارد متن سیاست آمریکا شده‌اند. هر چند روز یک بار نیز طرفداران و مخالفان نژادپرستی در یکی از شهرهای آمریکا با هم درگیر می‌شوند که آخرین مورد آن در خیابان‌های «پورتلند» بود که طرفداران و مخالفان نژادپرستی به جان هم افتادند. این درگیری‌ها بی‌شباهت به صحنه جنگ نیستند.
در خونین‌ترین این درگیری‌ها 21مرداد سال گذشته صدها تن از هواداران نژادپرست جنبش «ملی‌گرایی سفید پوست» و مخالفان آنها در «شارلوتسویل» تجمع کرده و با یکدیگر درگیر شدند. در این تجمع که با شرکت گروه‌های نئونازی، سفیدبرترپندارها، ملی‌گرایان افراطی و حامیان ترامپ برگزار شد، شعارهای تندی در حمایت از برتری آمریکا، نژاد سفید و علیه مهاجران داده شد. مدت کوتاهی پس از آن  یک خودرو شماری از معترضان به این تجمع نژادپرستی را زیر گرفت که در پی آن 3 نفر کشته و 35 تن زخمی شدند.
حالا در سالگرد این حمله مرگبار مقام‌های آمریکای از ترس تکرار این جنایت و جولان نژادپرستان در این شهر به مدت سه روز وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، «رالف نوردام» فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا اعلام کرده به مناسبت گرامیداشت قربانیان و مجروحان این درگیری‌ها، برنامه‌های ویژه‌ای در این سه روز برگزار خواهد شد. قرار است در روزهای وضعیت اضطراری در شارلوتسویل، ایست‌های بازرسی در ورودی‌های شهر ایجاد و همچنین ورود برخی سلاح‌ها و زنجیرها به شهر ممنوع شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: