شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
کد خبر: ۱۳۹۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
یک فعال کارگری:
یک فعال کارگری با ‌اشاره به ضد ‌اشتغال بودن مناطق آزاد، گفت: در حال حاضر ایجاد مناطق آزاد جدید با فلسفه وجود مناطق آزاد در دنیا هیچ تناسبی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هفته گذشته سرانجام، پیشنهاد دولت درخصوص افزایش مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس به اتمام رسید تا بررسی این لایحه در نوبت دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.
در همین زمینه فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه ادامه این فرآیند و افزایش تعداد مناطق آزاد با شیوه فعلی یک تصمیم و اقدام ابتر است، تصریح کرد: متاسفانه در این مناطق سودجویی، رانت خواری و فرار از مسئولیت‌های قانونی سرمایه‌گذاران به شدت چشمگیر است به نوعی این مناطق به لنگرگاه اجناس بی‌کیفیت و غیراستاندارد کشورهای دسته چندم تبدیل شده است.
وی افزود: چندین سال است که در مورد اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنیم اما این یک واقعیت است که بسیاری از مردم ما به دلیل اجناس ارزان در مناطق آزاد، نیم نگاهی به سفر به این مناطق دارند تا اجناس قاچاق وارده شده و بی‌کیفیت را خریداری
 کنند.
این فعال صنفی کارگری با ‌اشاره به افزایش گردش مالی غیرقابل پایش در مناطق آزاد گفت: طبیعتا به دلیل این گردش مالی غیرقابل پایش و سودهای بالا، انگیزه سرمایه‌گذاران برای ورود به این مناطق بسیار زیاد است.
توفیقی ادامه داد: با این شرایط نابسامان حاکم بر مناطق آزاد، به جای وضع قوانین کنترلی، قصد دارند تعداد این مناطق را افزایش دهند که جای تامل دارد؛ از طرف دیگر فارغ از ضد‌اشتغال بودن مناطق آزاد و ناکارآمدی این مناطق برای نیروی کار، دولت باید این موضوع را بررسی کند که در مناطق آزاد و ویژه چند بنگاه اقتصادی و صنعتی فعال حضور دارد که در تولید ناخالص ملی ایفای نقش می‌کنند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر ایجاد مناطق آزاد جدید با فلسفه وجود مناطق آزاد در دنیا هیچ تناسبی ندارد و در حقیقت می‌توان گفت که این اقدام، به نوعی فرار از حقوق حقه کارگران
 است.
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در دستور کار قرار گرفتن این لایحه در مجلس، به‌خصوص در سال حمایت از کالای ایرانی باعث تعجب و تاسف است و امیدواریم نمایندگان مجلس در هنگام بررسی در صحن علنی، به این لایحه رای
 ندهند.نام:
ایمیل:
* نظر: