سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
کد خبر: ۱۳۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳
نشریه آمریکایی آتلانتیک
یک نشریه آمریکایی با اشاره به استفاده گسترده ترامپ از اهرم تحریم‌ها برای مقابله با دوست و دشمن خود تأکید کرده، واشنگتن به گونه‌ای به تحریم معتاد شده که به تدریج در حال به انزوا کشاندن خود و از دست دادن متحدانش است...این روند تاثیرگذاری تحریم‌ها را هم از بین برده است.
سرویس خارجی -

کارشناسان زیادی هستندکه معتقدند آمریکا به قدری از سلاح تحریم در سیاست خارجی خود استفاده کرده که این سلاح به تدریج در حال کند شدن است. طی یک سال گذشته ترامپ بارها کشورهای مختلف را با سلاح تحریم تهدید کرده است. جنگ تجاری آمریکا با چین، روسیه، ، هند، ترکیه، مکزیک، ایران و حتی اتحادیه اروپا نیز بسیاری از کشورها را از آسیا گرفته تا اروپا در مقابل آمریکا قرار داده است. وضعیت به گونه‌ای است که گزارش رسانه‌های آمریکا و مراکز آماری این کشور نیز نشان می‌دهد آمریکا به تدریج در حال تبدیل شدن به یک بازنده است. بسیاری از رسانه‌های غربی مثل فاکس نیوز و لوموند نیز هشدار داده‌اند جنگ تجاری ترامپ علیه دنیا سرانجام به مرگ اقتصاد آمریکا منجر خواهد شد.
دیروز مجله آمریکایی «آتلانتیک» طی گزارشی با اشاره روندی که ترامپ با استفاده از ابزار اقتصاد و تحریم علیه دنیا در پیش گرفته نوشت: «میل وافر دولت جدید آمریکا برای وضع تحریم‌های یکجانبه نه تنها روابط درازمدت واشنگتن با متحدان خود را به خطر انداخته بلکه اثرگذاری سیاست تحریمی را نیز از بین برده است.»
در مقاله «آتلانتیک» که با عنوان «آمریکا معتاد به تحریم شده است، زمان مداخله فرا رسیده» منتشر شده همچنین می‌خوانیم: «هنگامی که استفاده از اقدامات تنبیهی اقتصادی یک گزینه متداول در هر شرایط سخت باشد، اینگونه اقدامات معنا و مفهوم خود را از دست می‌دهند.»
این مقاله در ادامه با اشاره به مصوبه‌های مختلف درباره وضع تحریم‌ها علیه کشورهای مختلف از جمله ایران، روسیه، کره شمالی و بسیاری کشورهای دیگر، می‌افزاید: «این روزها، سیاست‌گذاران آمریکا نه تنها با تکرار بسیار بیشتری در شرایط مختلف از گزینه تحریم استفاده می‌کنند، بلکه اقدامات شدیدتر را نیز در دستور کار خود قرار داده‌اند و توجه بسیار بسیار اندکی به عواقب این اقدامات دارند»
به گزارش فارس آتلانتیک اینطور ادامه می‌دهد که «تحریم‌ها در موثرترین حالت خود، محصول تلاش‌هایی چندجانبه برای رفع نگرانی‌های مشترک در حوزه امنیت جهانی هستند که حالا در دولت جدید آمریکا به وسیله‌ای برای ابراز گوشخراش نارضایتی آمریکایی منزوی تبدیل شده‌اند که اغلب برای تحقق اولویت‌های دوحزبی داخلی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.»این مجله آمریکایی، رویکرد توسل به تحریم آمریکا را «رویکردی بدون دقت از جانب واشنگتن» ‌خواند که «اثرپذیری این ابزار قدرتمند را نیز خنثی می‌کند»نام:
ایمیل:
* نظر: