شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
کد خبر: ۱۳۷۶۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷
«اروپایی‌ها با اعلام اینکه نمی‌توانیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم، آب پاکی را روی دست دولت روحانی ریختند.»

روزنامه هفت صبح از روزنامه‌های حامی دولت در خبری با عنوان «آب پاکی اروپایی‌ها» از قول رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا نوشت نمی‌توانیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم.
رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که این بانک نمی‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری کند. به گزارش یورونیوز، ورنر هویر تصریح کرد با وجود حمایت این بانک از تلاش اتحادیه اروپا برای زنده نگاه داشتن توافق هسته‌ای ایران، بانک سرمایه‌گذاری اروپا «نمی‌تواند نقش فعالی داشته باشد.»
بانک سرمایه‌گذاری اروپا که نهاد اعطای وام و اعتبار و تضمین سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا است نگران است که فعالیت در ایران موجب شود تا سهام این بانک در بازارهای آمریکا کاهش پیدا کند، هویر تأکید کرد که تعهدات این بانک معادل 500 میلیون یورو اوراق قرضه است.
اتحادیه اروپا با هدف امکان‌پذیر کردن نقل و انتقال پول به ایران بعد از اعمال تحریم‌های آمریکایی در ماه‌های آینده، به بانک سرمایه‌گذاری اروپا مجوز فعالیت در ایران را اعطا کرد. البته این تصمیم قانونگذاران اروپا که در مرداد ماه اجرایی می‌شود این نهاد را ملزم به همکاری با ایران نمی‌کند.
ورنر هویر که در یک نشست مطبوعاتی در کمیسیون اروپا به سؤال خبرنگاران پاسخ می‌داد گفت: «هیچ بانک اروپایی در حال حاضر در ایران فعال نیست و ما باید به این واقعیت توجه داشته باشیم که اگر در ایران فعال شویم، مدل کسب‌وکار بانک را به مخاطره می‌اندازیم.»
انتشار این خبر در حالی است که رسانه‌های زنجیره‌ای در خبری جعلی و بدون منبع مشخص مدعی شدند اروپا اعتبار 80 میلیارد دلاری به ایران اختصاص می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: