چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
کد خبر: ۱۳۶۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۲
پیکرهای مطهر 60 شهید دوران دفاع مقدس پس از سال‌ها دوری از وطن دیروز با انجام تشریفات قانونی از مرز رسمی خسروی شهرستان قصرشیرین وارد کشورمان شد.

فرماندار قصرشیرین در حاشیه ورود پیکرهای پاک شهدا به میهن اسلامی به ایرنا گفت: این شهدای گرانقدر در عملیات‌های مسلم بن عقیل(ع)، کربلای شش و تک دشمن در فروردین سال 65 در منطقه مندلی واقع در استان دیاله عراق به شهادت رسیدند که توسط گروه‌های عملیاتی کمیته جست‌وجوی مفقودان، کشف شدند.
مرادعلی تاتار افزود: در قبال تحویل پیکرهای پاک شهدا، اجساد 700 عراقی نیز با انجام تشریفات قانونی، تحویل مسئولان این کشور شد.
وی اظهار داشت: اجرای مارش نظامی و ادای احترام به ساحت مقدس شهدا، مداحی و وداع باشکوه مردم قدرشناس و خانواده‌های معظم شهدای گرانقدر در مرز خسروی از برنامه‌های جانبی مراسم تحویل پیکر پاک شهدا بود.
تاتار گفت: پیکرهای مطهر شهدا به ستاد تفحص تهران برای شناسایی منتقل می‌شوند.
سرتیپ باقرزاده:
عملیات تفحص پیکرهای شهدا در عراق شتاب می‌گیرد
فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: همسو با توافق صورت گرفته با مقام‌های عراقی، عملیات تفحص و جست‌وجوی پیکرهای شهدای هشت سال دفاع مقدس شتاب می‌گیرد.
سرتیپ سیدمحمد باقرزاده دیروز در حاشیه ورود پیکرهای 60 شهید در مرز خسروی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: مذاکرات خوبی در اربیل با مقام‌های این کشور صورت گرفت که بخش تکمیلی اسناد مربوط به این توافقنامه دیروزبا حضور معاون وزیر دفاع عراق امضا شد.
وی اظهار داشت: به موجب این توافقنامه، قرار است تقویت تجهیزات و نفرات، تکمیل اطلاعات و توسعه میدان فعالیت‌ها در کردستان در سه محور حاجی عمران، پنجوین و ماووت و همچنین جبهه میانی عراق (واسط)، مندلی، زرباطیه و جنوب برای جست‌وجوی شهدا و اجساد عراقی مورد توجه قرار گیرد.
فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح، با مثبت ارزیابی کردن مذاکره‌های انجام شده در حوزه‌های مختلف با مقام‌های عراق گفت: برای تکمیل و تقویت فعالیت‌ها قرار شد از فرماندهان عالی حشد‌الشعبی کمک گرفته شود تا کار تفحص در اقلیم کردستان ادامه یابد.
باقرزاده اضافه کرد که از مجموع پیکرهای 60 شهید تازه تفحص شده که دیروز از مرز خسروی وارد کشور شد، 42 شهید در عملیات مندلی حد فاصل گیسکه ، سان وا پا، حران و صلاح الدین و 18 شهید نیز مربوط به غرب است.
وی بیان کرد: پیکرهای پاک و مطهر این شهدا با استقبال مردم شهید پرور قصرشیرین و سرپل‌ذهاب تشییع و آئین وداع با این پرستوهای عاشق نیز شامگاه دیشب در جوار بارگاه احمدابن اسحاق سرپل‌ذهاب برگزارشد.
وی از ورود تعدادی از پیکرهای شهدای تازه تفحص شده جنوب کشور در چهارشنبه هفته آینده خبر داد و گفت: مردم خرمشهر و آبادان میزبان این شهدا خواهند بود.
معاون وزیر دفاع عراق نیز به خبرنگاران گفت: بعد از جلسه‌ای که در کردستان عراق با مسئولان ایرانی داشتیم، دیروز شاهد تبادل پیکرهای شهدای ایرانی با اجساد عراقی در مرز خسروی در نتیجه توافق صورت گرفته در آن نشست بودیم.
سرلشگر هازم، از ورود و تقویت تجهیزات سخت‌افزاری شامل ماشین آلات جمهوری اسلامی ایران در عراق برای ادامه عملیات تفحص و جست‌وجو خبر داد.
وی ادامه داد: برای ادامه کار تفحص شهدا، علاوه‌بر هماهنگی با بخش کردستان، منتظر تصمیم دولت مرکزی هستیم تا در بخش‌های مورد توافق، عملیات جست‌وجو را آغاز کنیم.نام:
ایمیل:
* نظر: