سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
کد خبر: ۱۳۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۶
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ایران گفت: با توجه به تولید بیش از دو میلیون و ۱۵ هزار تن شکر در سال گذشته، رکورد بی‌نظیر صنعت قند و شکر طی ده‌ها سال زده شد.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، بهمن دانایی درباره تولید شکر اظهار کرد: با توجه به تولید بیش از دو میلیون و ۱۵ هزار تن شکر در سال گذشته، رکورد بی‌نظیر صنعت قند و شکر طی123 سال اخیرزده شد. این میزان تولید نسبت به تولید یک میلیون و ۱۲۳ هزارتنی شکر در سال ۹۲ حدود ۸۰ درصد رشد داشته است
وی میزان چغندر تولیدی سال ۹۶ را بالغ بر هشت میلیون و ۶۹ هزار و ۸۴۴ تن عنوان کرد و افزود: این میزان تولید نسبت به سال ۹۲ بیش از ۱۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. میزان نیشکر تولیدی نیز در سال ۹۶ با ۲۱ درصد رشد نسبت به سال ۹۲ به عدد هفت میلیون و ۹۲۱ هزار و ۴۰۴ تن افزایش یافته است.
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران ادامه داد: شکر تولیدی از چغندر در سال ۹۲به میزان ۵۰۶ هزار و ۶۰۱ تن بوده که در سال ۹۶ به یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۲۲۶ تن افزایش یافته است. شکر تولیدی از نیشکر نیز از ۶۱۶ هزار و ۱۵۹ تن در سال ۹۲ به ۸۷۲ هزار و ۱۳۳ تن در سال ۹۶ رسیده است.
دانایی ادامه داد: مجموع چغندر و نیشکر به دست آمده از سطح ۲۱۳ هزار و ۷۶۸ هکتار سطح زیر کشت این دو محصول در سال ۹۶ بالغ بر ۱۵ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۲۴۸ تن و میانگین برداشت حدود ۷۵ تن در هکتار بوده است.
وی با اشاره به این که راندمان در هکتار چغندر از ۴۲ تن در سال ۹۲ به ۵۲ تن در سال ۹۶ افزایش یافته است، اظهار داشت: راندمان در هکتار نیشکر در سال ۹۲ معادل 75/5 تن بوده و با رشدی معادل 13/2 تن در هکتار به 88/7 تن رسیده است.
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ایران، میزان برداشت قند در هکتار از چغندر و نیشکر در سال ۹۲ را به ترتیب 7/5 تن و 8/6 تن عنوان کرد و افزود: میزان برداشت قند در هکتار از چغندر در سال ۹۶ به رقم 8/81 تن و از نیشکر به 9/98 تن افزایش داشته است. از چغندر به‌دست آمده ۴۴۵ هزار و ۷۵۲ تن تفاله خشک و ۴۶۵ هزار و ۴۶۵ تن تفاله تر تولید و برای مصرف خوراک دام عرضه شده است.
دانایی افزود: مجموع ملاس تولیدی از چغندر و نیشکر تولیدی بالغ بر ۶۳۲ هزار و ۳۷۶ تن بوده که به عنوان مواد اولیه صنایع پایین دست از قبیل خمیرمایه، الکل، مکمل خوراک دام و... مورد استفاده قرار گرفته است.
 


نام:
ایمیل:
* نظر: