پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳
کد خبر: ۱۳۴۶۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۴
واکنش عجیب کلانتری به مجوز شکارچیان آمریکایی‌ در ایران
رئیس‌سازمان محیط زیست در واکنشی عجیب نسبت به شکار آمریکایی‌ها در ایران گفت: هرکس بیشتر پول بدهد اجازه شکار دارد.

عیسی کلانتری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، در پاسخ به سؤالی درباره تایید صدور مجوز برای شکارچیان آمریکایی از سوی مسئولان محیط زیست باتوجه به سیاست‌های آمریکا درقبال ایران و تبعات این واگذاری شکار به اتباع خارجی مانند آمریکا، اظهار داشت: در اینکه حیوانات مازاد باید از گله‌ها حذف شوند حرفی نیست.
کلانتری افزود: اما بحث اینکه چه میزان و چه کسی این حذف حیوانات مازاد را باید انجام دهد را کارشناسان باید اعلام نظر کنند که البته من کارشناس حیات وحش نیستم.
وی تصریح کرد: قاعدتا هرکسی هم که پول بیشتری می‌دهد می‌تواند بیاید و شکار را انجام دهد.
رئیس‌سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد: به هرحال و قاعدتا حیوانات پیر و مازاد بر ظرفیت مراتع باید حذف شوند.
حکم شرعی رهبر انقلاب
درباره «صدور مجوز شکار تفریحی»
توسط سازمان محیط زیست
چند هفته‌ای است شکارچیان از جمله شکارچیان آمریکایی با کیسه‌هایی پر از دلار(!) وارد کشورمان شده و در استان‌هایی مانند خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد به شکار تفریحی حیوانات حفاظت شده مشغولند. شکاری با مجوز رسمی سازمان محیط زیست که هدفی جز تفریح و کشتار حیوانات حفاظت شده حیات وحش کشورمان را ندارد و در قبال آن، 15 هزار دلاری است که به ازای هر مجوز شکار از سوی شکارچیان لاکچری به سازمان محیط زیست پیش‌کش می‌شود.
به گزارش تسنیم، چنین اقدامی از سوی سازمان محیط زیست در حالی‌است که اصولاً در اسلام، صرفاً ضرورت تامین معاش، می‌تواند مجوز شکار باشد و از اساس، شکار حیوانات از هر نوع و گونه‌ای به قصد «تفریح و لذت» به شدت مذموم و نهی شده است. همین مسئله باعث شد با وجود روشن بودن حکم شرعی شکار به قصد تفریح و لذت، استفتایی را در همین زمینه از دفتر استفتاء مقام معظم رهبری داشته باشیم؛ در متن سؤال این استفتا، به صراحت بر این نکته تاکید کرده‌ایم که «اگر شکار کردن به قصد تفریح با مجوز از سوی مراکز قانونی مانند سازمان محیط زیست انجام شود، آیا این امر تاثیری در جایز بودن این نوع شکار خواهد داشت؟» در پاسخ به این استفتاء، چنین شکاری جایز دانسته نشده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: