پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۷
کد خبر: ۱۳۴۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۶
نگرانی شورای شهر تبریز به حال رانندگان تاکسی، قابل درک است، ولی به نظر می‌رسد شورای اسلامی تبریز بیش از هر چیز می‌بایست نگران وضعیت مردم و خدماتی که به آنان ارائه می‌شود، باشد. کمک به گران‌تر شدن نرخ کرایه‌های تاکسی تبریز، به بهانه معاش رانندگان درحالی صورت می‌گیرد که هم‌اکنون صدها و شاید بیشتر از 1000 دستگاه تاکسی فرسوده و زهوار دررفته در سطح شهر وجود دارد. پس از گذشت سال‌ها از وعده شهرداران و شوراهای گذشته، هنوز تاکسیمترهای تبریز روشن نشده‌اند و رانندگان در اغلب مسیرها کرایه‌ها را به نرخ‌های بالاتر از ارقام اعلامی و غالبا نیز به بهانه نداشتن پول خرد، از مردم دریافت می‌کنند و مردم شاهد بداخلاقی رانندگان و حتی درگیری‌های لفظی شدید و گاه فیزیکی بین مسافر و رانندگان هستند. شورای شهر در کنار نگرانی‌های معمول خود بهتر است فکری برای تاکسی‌های شهر که به جای ارائه خدمات به مردم، در ساعات اولیه صبح و ظهرها و عصرها، تبدیل به سرویس مدارس می‌شوند بکند. اصولا تاکسی‌های شهر تحت هیچ شرایطی نباید تبدیل به سرویس مدارس غیرانتفاعی و غیره شوند زیرا وظیفه تعریف شده آنان، ارائه خدمات به مردم است و درست نیست که مردم به دلیل صف کشیدن خیل تاکسی‌ها در جلوی مدارس برای حمل دانش‌آموزان، در کنار خیابان معطل بمانند. ضمن آن‌که تاکسی‌های تبریز همواره در روزهای بارش‌های بارانی و برف، در دسترس نیستند و اگر هم باشند رانندگان به میل خود مسیر وکرایه را تعیین می‌کنند. حتی سیستم و نحوه ارایه خدمات تاکسی به مسافران هوایی از فرودگاه، در شأن تبریز نیست. اعضای شورای شهر و شهرداری بهتر است به فکر نوسازی تاکسی‌ها، اعمال مقررات و ارتقای سطح اخلاق‌مداری رانندگان باشند. شورای شهر ترتیبی دهد تا کارت‌پول ویژه تاکسی و دستگاه‌های تاکسیمتر درتاکسی‌ها، به کار بیفتند.
پیشنهاد می‌شود اعضای شورای شهر و شهرداری بطور جدی به فکر راه‌اندازی مترو، مونوریل، تراموا و تاکسی‌های جدید به سیستم حمل ونقل شهری تبریز باشند و اتوبوس‌های دودزا و کهنه را که دوباره وارد ناوگان حمل‌ونقل شهری تبریز کرده‌اند، از خط خارج سازند.
تاسف‌بار است که علیرغم این همه تبلیغات و داد و فریاد برای تبریز 2018 برنامه‌های این رویداد جهانی در شأن آذربایجان و تبریز نیست و گردشگران خارجی و حتی ایرانی، اگر وارد این شهر شوند با یک متروی چند کیلومتری ناقص و انبوهی از تاکسی‌های فرسوده روبرو می‌شوند و هیچکس نگران این اوضاع نابسامان نیست.
تبریز - سعید داور


نام:
ایمیل:
* نظر: