پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۱
کد خبر: ۱۳۲۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۳
با اشاره به رقابت تسلیحاتی قدرت‌های بزرگ
پایگاه اینترنتی «نیویورک تایمز» در گزارشی از قول سیاستمداران کهنه کار دوران جنگ سرد نسبت به خطر وقوع فاجعه هسته‌ای هشدار داده است.

ترامپ تصمیم گرفته بیش از یک تریلیون دلار در بازسازی توان هسته‌ای آمریکا هزینه کند. به باور برخی کارشناسان همین مسئله دور جدیدی از رقابت تسلیحاتی را بین قدرت‌های بزرگ موجب خواهد شد. پایگاه اینترنتی «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی به بررسی تهدید فزاینده وقوع یک فاجعه هسته‌ای احتمالی پرداخته است. این روزنامه آمریکایی نوشته: «در شرایطی که کشورهای بیشتری به دنبال بمب اتمی هستند و آمریکا و روسیه زرادخانه‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهند، کهنه کارهای دوران جنگ سرد می‌گویند مردم درباره خطر وقوع فاجعه هسته‌ای خیلی نگران هستند.»
 «نیویورک تایمز» در این گزارش از قول «ویلیام جی پری» وزیر دفاع دولت کلینتون نوشته: «زمانی که جنگ سرد نزدیک به سه دهه پیش پایان یافت، ما فکر می‌کردیم که خطر نابودی (با سلاح) هسته‌ای از بین رفته است اما خطر وقوع نوعی فاجعه هسته‌ای امروز در واقع بیشتر از زمان جنگ سرد است.»
بر اساس این گزارش ترامپ و ولادیمیر سران دو کشوری که بیشترین قدرت را برای نابودی یکدیگر دارند‏، وعده داده‌اند زرادخانه خود را نوسازی و تهدیدآمیزتر کنند. هیچ یک از این دو نفر به طور علنی علاقه چندانی برای تمدید موافقتنامه‌هایی که محدودیت‌هایی بر قابلیت‌های آنها اعمال می‌کند‏، نشان نداده است. این مسئله باعث نگرانی کارشناسانی همچون «پری» شده است.
 نیویورک تایمز در ادامه می‌افزاید: «دهه‌ها مناقشه هسته‌ای بین آمریکا و اتحاد شوروی بر اساس این فرض بود که هیچ یک از طرفین جرات نمی‌کند دست به حمله بزند زیرا این اقدام باعث یک ضد حمله ویرانگر خواهد شد و برابر با ارتکاب خودکشی خواهد بود. با این حال‏, از نظر پری، شلیک حساب شده موشک توسط یک طرف یا طرف دیگر‏، نگرانی بزرگ نیست. آنچه وی را بیشتر نگران می‌کند، بالا رفتن احتمال ارتکاب‌اشتباه ناشی از افزایش میزان تسلیحات است.زمانی که تنش‌های بین‌المللی افزایش می‌یابد, این احتمال افزایش می‌یابد که ما درگیر یک جنگ هسته‌ای شویم.»


نام:
ایمیل:
* نظر: