دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
کد خبر: ۱۳۲۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: روند بروز بیماری‌های اسهالی در خوزستان بسیار نگران‌کننده است.
اهواز- خبرنگار کیهان:

شکراله سلمان‌زاده در شورای سلامت استان خوزستان افزود: سیر بیماری‌های اسهالی در سال 97 بسیار بدتر از سال گذشته و حتی بدتر از سال 94 که با اپیدمی التور در استان مواجه بودیم است.
وی در خصوص هپاتیت A از جمله بیماری‌های منتقله از طریق آب و غذا نیز گفت: براساس آمار هپاتیت A در سال 97 نسبت به سال گذشته پیک بالاتری را نشان می‌دهد و این لزوم نظارت جدی‌تر بر موضوع سلامت آب و غذا را نشان می‌دهد.
سلمان‌زاده در ادامه بیان کرد: 1802 روستا داریم که از لوله‌کشی آب برخوردارند و 28 روستا نیز آب را از تأسیسات غیرفعال دریافت می‌کنند که نیازمند اقدام عاجل در استان هستیم.
وی افزود: 392 روستا فاقد لوله‌کشی آب هستند و 263 روستا نیز فاقد متولی تأمین‌کننده آب هستند و 41 روستا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بدون کلرزنی آب را دریافت می‌کنند بنابراین تعداد زیادی از هم‌استانی‌های ما دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم در آستانه بیماری وبا هستیم بلکه ما در پیک بیماری وبا قرار داریم و خطر جدی است و فرصتی برای موکول کردن به هفته‌های آتی نیست.
سلمان‌زاده تأکید کرد: تأسیساتی که غیرفعال هستند و کلرزنی نمی‌کنند هرچه سریع‌تر اصلاح شوند. ما به دنبال هزینه‌های کلان و احداث تأسیسات و حتی زیبایی‌شناسی و رنگ و بوی آب هم نیستیم فقط به دنبال میکروب‌زدایی آب و سلامت هستیم.
وی خواستار تعیین تکلیف روستاهای فاقد آب سالم و تهیه برنامه اجرایی رفع اشکالات تأسیسات و سامانه‌های آبرسانی استان در اسرع وقت شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: