شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
کد خبر: ۱۲۸۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای ورود کالای مشابه تولید داخل با تسهیلات ضمانت نامه گمرکی یا بانکی را حذف کرد.

به گزارش دریافتی، گمرک در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب و کار بخشنامه نحوه دریافت ضمانت نامه بانکی در سال 1397 را ابلاغ کرد که بر این اساس ورود کالای مشابه تولید داخل از تسهیلات دریافت ضمانت نامه‌ای حذف و دریافت ضمانت‌نامه بانکی از واردات خودرو از ابتدای سال 1397 ممنوع شده است.
براساس این بخشنامه، یکی از شرایط اجازه دریافت ضمانت نامه بانکی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله سی کی دی، قطعات یدکی مورد نیاز کارخانجات تولیدی، شرکتهای دانش بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، توانبخشی، تجهیزات کارگاهی، معدنی و همچنین برای کالاهای اساسی (شامل گندم، برنج، شکر، جو، کنجاله،ذرت دامی، روغن و کره) با سررسید حداکثر 15 بهمن 97 تعیین شده است.
همچنین در راستای حمایت از تولیدات داخلی آن دسته از کالاهای وارداتی که دارای حقوق ورودی بالای 26 درصد هستند، مشمول استفاده از این تسهیلات نیستند که واردات خودرو نیز مشمول این بند است. به عبارت دیگر از سال آینده واردات خودرو با ضمانتنامه بانکی ممنوع است.
برمبنای این بخشنامه حقوق ورودی جهت ترخیص قطعی کلیه کالاهای وارده به استثنای موارد مطرح شده در بند الف الزاما به صورت نقدی دریافت خواهد شد.
همچنین در راستای توسعه صادرات غیرنفتی کالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت‌نامه با سررسید حداکثر یکساله قابل
 ترخیص است.
دریافت ضمانت نامه بانکی در گمرکات کشور به صورت سیستمی بوده و الکترونیکی انجام می‌شود. همچنین اخذ ضمانت‌نامه برای مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها ممنوع است.
بنابراین گزارش، این بخشنامه دیروز با امضای فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: