يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
کد خبر: ۱۲۸۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۴
گزارش خبری تحلیلی کیهان
چند روز پیش سازمان ملل اعلام کرد، یمن گرفتار بزرگترین فاجعه انسانی شده است. حالا یک پایگاه خبری عربی با اشاره به قرارداد تسلیحاتی 14 میلیارد دلاری انگلیس با عربستان از نقش لندن در این فاجعه بزرگ انسانی نوشته است.
سرویس خارجی-

آل سعود بدون سلاح های انگلیس و به ویژه آمریکا امکان کشتار مردم یمن را ندارد. آمریکا بزرگترین صادرکننده و آل سعود بزرگترین واردکننده سلاح است، بنابراین هر کودک و یا مرد و زن یمنی که کشته می شود در درجه اول انگشت اتهام را باید به سوی غرب دراز کرد. کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس با اعطای سلاح‌های مدرن به عربستان باعث به وجود آمدن بزرگترین بحران انسانی در 50 سال اخیر شده‌اند. در همین ارتباط محمد بن سلمان ولیعهد سعودی چند روز پیش برای خرید سلاح‌های بیشتر(جنگنده‌های تایفون) به لندن سفر کرد که این سفر با واکنش‌ها و اعتراضات و تظاهرات گسترده‌ای همراه بود. این اعتراضات به علت کشتار و محاصره تحمیل شده به یمن و نقش عربستان در این جنگ دنبال می‌شد. با این وجود «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس تلاش زیادی برای انجام معاملات نظامی و تجاری بیشتر با میزبان سعودی خود به کار برد. بر اساس بیانیه مشترک و طولانی عربستان و انگلیس، در این سفر مجموعه‌ای از توافقنامه‌های تجاری با ارزشی بالغ بر 2 میلیارد دلار به علاوه معامله‌های تسلیحاتی به امضا رسید که بر اساس آن قرار است عربستان سعودی 48 جنگنده تایفون با ماموریت‌های متعدد را به ریاض بفروشد که ارزش این قرارداد به تنهایی بالغ بر 14 میلیارد دلار است.
تسنیم اما به نقل از پایگاه خبری العهد نوشته،  نادیده گرفتن اعتراضات مردمی گسترده به حمایت تسلیحاتی از عربستان باعث نشد که فعالان حقوق بشر مواضع خود در قبال معامله تسلیحاتی را متوقف کنند. آندرو اسمیت یکی از فعالان حقوق بشر این توافق را شرم‌آور خواند و تاکید کرد که اگر با این معامله تسلیحاتی موافقت شود، در کاخ‌های ریاض و شرکت‌هایی که از این قرارداد سود می‌برند، جشن و پایکوبی به پا خواهد شد، اما این قرارداد به معنی کشتار بیشتر ملت یمن خواهد بود. وزارت خارجه یمن هم این معامله تسلیحاتی را محکوم کرد و آن را «مغایر با مواضع انگلیس در خصوص شرایط انسانی یمن و شعارهای این کشور در رابطه با تمایل لندن برای کاستن از حجم مصیبت‌های ملت یمن» دانست. یک منبع مسئول در وزارت خارجه یمن نیز تاکید کرد که این اقدام نشان‌دهنده ادامه حمایت‌های دولت انگلیس از عملیات نظامی عربستان در یمن است که به تعبیر سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی «باعث به وجود آمدن فجیع‌ترین فاجعه انسانی نیم قرن گذشته در جهان شده است.»
چرخ کارخانه‌های اسلحه‌سازی انگلیس چرخید
طبق گزارش العهد، انگلیس در اقدام خود در جهت حمایت از عربستان با این معامله تسلیحاتی، انگیزه‌های متعددی را دنبال می‌کند، راه‌اندازی کارخانه‌های تسلیحاتی این کشور و سود میلیاردها دلاری که از تجارت سلاح به دست می‌آید و شغل‌هایی که در نتیجه این قراردادها در انگلیس تولید می‌شود تا فشارها بر این کشور بعد از خروج از اتحادیه اروپا کاهش پیدا کند تنها بخشی از این انگیزه‌ها است. این اقدام همچنین با مجموعه‌ای از اهداف سیاسی و امنیتی دنبال شده است. شاید بتوان گفت مهمترین این انگیزه‌ها تضعیف ملت‌های عربی و ایجاد جنگ در منطقه برای انجام معامله قرن است که ترامپ در راستای از بین بردن آرمان فلسطین برای آن برنامه‌ریزی کرده است.
العهد در پایان تاکید می‌کند،  هنگامی که انگلیس و آمریکا از امنیت در خاورمیانه سخن می‌گویند، هرگز نباید چیزی غیر از امنیت رژیم صهیونیستی از آن برداشت شود، چرا که در شرایطی که جنگنده‌های آنها یمن را موشک‌باران کرده و زنان و کودکان این کشور را از سه سال پیش تاکنون به خاک و خون می‌کشند، چگونه می‌توان از امنیت صحبت کرد؟!


نام:
ایمیل:
* نظر: