شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶
کد خبر: ۱۲۸۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
اعتراف جالب وندی شرمن:
«وندی شرمن»، مذاکره‌کننده سابق آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد بیل کلینتون در واکنش به خبرها راجع به مذاکرات آمریکا و کره شمالی گفته، در حال حاضر این «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی است که کنترل این مذاکرات را در دست گرفته است.

«وندی شرمن» که با «کریستین امان‌پور» خبرنگار سی‌ان‌ان گفت‌و‌گو می‌کرد درباره احتمال مذاکره دونالد ترامپ وکیم جونگ اون، ضمن دفاع از این رویداد، نسبت به تبعات خطرناک آن هم هشدار داد. وی سپس تلویحا به هوشمندی کیم جونگ اون جوان اشاره کرد و گفت: «او توانسته رئیس‌جمهور آمریکا را، در یک اتاق مشترک و در رده یکسان با خود به پای میز مذاکره بکشاند. بنابراین در حال حاضر کیم به هدف عمده‌ای دست یافته و اوست که کنترل اوضاع را بر عهده دارد.»
وندی شرمن مذاکره‌کننده سابق آمریکا در امور ایران و مشاور ویژه کلینتون در امور کره شمالی بود که با وزیر خارجه وقت در سال 2000 به کره شمالی سفر کرده بود. وی  ضمن ابراز خرسندی از وقوع این گفت‌و‌گو اضافه کرد: «فکر نمی‌کنم کیم جونگ اون عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کشورش داشته باشد با این وجود گفت‌وگو قطعا از جنگ بهتر است.»
شرمن در عین حال هشدار داد در صورت اتخاذ رویکردهای نادرست، ممکن است همین تلاش دیپلماتیک با شکست مواجه شود و همین امر بهانه‌ای شود  برای آغاز جنگ. مذاکره‌کننده ارشد سابق آمریکا همچنین خاطرنشان کرد: «بزرگترین خطر آنجاست که رئیس‌جمهور و تیم او این تلاش دیپلماتیک را انجام دهند، اما در صورتی که تمامی مواردی را که می‌خواهند به دست نیاورند به این نتیجه برسند که مذاکرات ناامیدکننده است و در واقع همین مسئله پیش‌زمینه و بهانه‌ای برای آغاز جنگ خواهد شد.»
گفتنی است رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرده قصد دارد با رهبر کره شمالی در ماه مه(اردیبهشت) دیدار کند. علیرغم ذوق‌زدگی ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون، هنوز هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات پیونگ یانگ به ویژه شخص کیم جونگ اون در این خصوص اعلام نشده است و سکوت ابهام‌آمیز او بر تردیدها نسبت به گفت‌و‌گو و صلح میان دوکشور افزوده است. این سکوت مرموز واکنش «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا را نیز بر انگیخت: «آمریکا انتظار دارد که مستقیما از پیونگ‌ یانگ پاسخی دریافت کند.»


نام:
ایمیل:
* نظر: