شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
کد خبر: ۱۲۸۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۱
نماینده مجلس:
یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: دولت آمار تورم را زیر 10 درصد اعلام می‌کند؛ در صورتی که واقعیت اینگونه نیست و آمار واقعی چیزی فراتر از این عدد است.

محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه اکنون شرایط ‌اشتغال در کشور بحرانی است گفت:‌ یکی از عواملی که باعث ایجاد این شرایط شده است این است که بنا بر دلایلی سیاست دولت بر این منوال است که اجازه ایجاد تورم به هر قیمتی را نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه پیاده‌سازی چنین سیاستی بدون توجه به ایجاد عوامل مؤثر دیگر اقتصادی  باعث ایجاد شرایط رکودی می‌شود، افزود: به جهت پیاده‌سازی  این سیاست بود که در این سال یعنی سال تولید و ‌اشتغال که باید این دو موضوع اساس قرار می‌گرفت اینگونه نشد و با اساس قرار گرفتن کنترل تورم به هر قیمت عملا شرایط رکودی در کشور استمرار پیدا کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی فضای اقتصادی کشور را به سمت شرایط رکودی سوق می‌دهیم، بنابراین مجموعه اقداماتی از جمله اعطای وام، دادن تسهیلات و سایر اقدامات و مصوباتی نیز که مجلس برای رونق تولید در نظر گرفته است نمی‌تواند آنچنان تأثیر و ثمری داشته باشد؛‌ چرا که  نمی‌تواند بخش‌های تولیدی را فعال کند.
پورمختار با بیان اینکه ما معتقدیم و آن را در جامعه نیز شاهد هستیم، جامعه شرایط تورمی را بر شرایط رکودی ترجیح می‌دهد به لحاظ اینکه گردش مالی و فعالیت‌های اقتصادی زیاد بوده است، گفت: اما شرایطی که اکنون بر کشور حاکم است باعث ایجاد نارضایتی اقتصادی در جامعه شده است کما اینکه امروزه بسیاری از فعالین اقتصادی این نکته را به ما مسئولین گوشزد می‌کنند.
وی با بیان اینکه دولت در مهار تورم نیز که دغدغه آن را دارد نیز موفق نبوده است، بیان کرد: دولت آمار تورم را زیر 10 درصد اعلام می‌کند؛ در صورتی که واقعیت اینگونه نیست و آمار واقعی چیزی فراتر از این عدد است. امسال که رو به پایان است برخی از اقلام تا 30 درصد و برخی تا 100 درصد رشد قیمت داشته است و تنوع این افزایش در بین اقلام متنوع است؛ چراکه این افزایش قیمت را  از خوراکی گرفته تا خودرو می‌توان مشاهده کرد.
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو به جهت بی‌تدبیری دولت و به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، اضافه کرد:‌ نگاه دولت فقط به کنترل تورم است که آن هم موفقیت‌آمیز نبوده است و از طرفی  به جهت غفلت دولت برای ایجاد شرایط رونق اعتراض فعالین اقتصادی برانگیخته شده است.
پورمختار با‌ اشاره به آمار متناقض ایجاد شغل توسط دولت که از 500 هزار شغل تا یک میلیون در بین آمار دولتمردان تفاوت دارد گفت: اما آن چیزی که در عرصه عمل مشاهده می‌شود چیزی به غیر از این است و واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: