شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
کد خبر: ۱۲۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۵
«چه دادیم و چه گرفتیم» در دانشگاه آزاد
یکی از پدیده‌هایی که مدیریت دانشگاه آزاد به خصوص بعد از حکم مقام معظم رهبری برای دکتر علی اکبر ولایتی با آن مواجه شد مشکلات و مفسده‌های مالی بود. علیرغم سلامت قاطبه اساتید، اعضای هیئت علمی و کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اما برخی از مدیران سابق این مجموعه بزرگ اقدام به تصرفات غیرقانونی و حیف و میل اموال حاصل از شهریه‌های دانشجویان نمودند که اکثریت این دانشجویان را خانواده‌های کم بضاعت تشکیل می‌دهند. برخی مدیران وقت دانشگاه آزاد علیرغم اطلاع از این مشکلات مالی با چشم‌پوشی و تسامح نسبت به آنها سکوت می‌کردند.
هر کسی از این مفسده‌ها مطلع می‌شد برای سهیم شدن در سوءاستفاده‌ها اگر سکوت می‌کرد، حق‌السکوت هم می‌گرفت. برخی هم به علت ترس از دست دادن موقعیت شغلی خود هیچگاه حاضر نشدند نسبت به مفاسدی که از آن اطلاع داشتند سخنی بگویند.
مجموعه عظیم دانشگاه آزاد خدمات بزرگی را به توسعه علم و ارتقای آموزش عالی انجام داده که در تاریخ ایران بی‌نظیر و در تاریخ جهان کم نظیر است. اما با توجه به اینکه چشمان ناظر و حسابرسی که در دستگاه‌های دولتی مثل دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و سایر سیستم‌های ذی‌حسابی و حسابرسی وجود دارد در دانشگاه آزاد اسلامی راهی نداشتند یا حسابرسی مستقل صورت نمی‌پذیرفت و یا اگر انجام می‌شد حسابرسی‌های داخلی و درون سازمانی بود که هیچ وقت قادر نبودند ابعاد گسترده این فساد مالی را برملا نمایند و طوری طراحی شده بود که مچ‌گیری صورت نگیرد.
چند خانواده اصلی به ترتیب میزان نفوذ زمام مدیریتی این دانشگاه را در اختیار داشتند و این ثروت عظیم که متعلق به همه ملت ایران است را غنیمت خود می‌دانستند. سوءاستفاده از ظرفیت‌های شهریه دانشجویان، نقل و انتقالات، ساخت‌وساز و... در دانشگاه آزاد اسلامی از جمله بسترهایی بود که مورد سوءاستفاده مشخصا یک خانواده که در راس بود و بعضی از خانواده‌ها در مراتب بعدی قرار می‌گرفت.
به نقل از تسنیم؛ این خانواده‌ها تلاش می‌کردند از امکانات سیاسی این دانشگاه مشابه امکانات مالی آن نهایت بهره‌برداری را داشته باشند و این مجموعه عظیم استاد و دانشجو را در جهت فتنه‌انگیزی‌ها مشخصا فتنه 88 به کار بگیرند که خوشبختانه مجموعه دانشگاه آزاد به درخواست‌های ضدانقلابی و ضددینی این چند خانواده تمامیت‌خواه پاسخ مثبتی داده نشد.
لذا آن روزی که این تحول در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت و مجموعه‌ای از افراد تحصیل‌کرده با تجارب مدیریتی بالا برای خدمت به جمهوری اسلامی ایران و عملیاتی کردن دیدگاه‌های مقام معظم رهبری پا در رکاب مدیریت این دانشگاه گذاشتند همین چند خانواده تلاش کردند هر طوری شده در مقابل تحولات دانشگاه آزاد اسلامی مقاومت کنند.
فرهاد رهبر استاد تمام اقتصاد و با سابقه ریاست سازمان برنامه و بودجه و بیش از 6 سال مدیریت مهم‌ترین دانشگاه کشور یعنی دانشگاه تهران، محمد مهدی تهرانچی از معدود دانشمندان هسته‌ای و متخصص در سطوح بالای تکنولوژی هسته‌ای و لیزری با سابقه مدیریت دانشگاه شهید بهشتی، علیرضا رهایی استادتمام با سابقه مدیریت دانشگاه امیرکبیر، رنجبر متخصص بیوفیزیک، استادتمام با سابقه مدیریت دانشگاه تربیت مدرس، پورعباس استادتمام با سابقه مدیریت دانشگاه علمی کاربردی و ریاست سازمان سنجش، محسن نفر استادتمام و فوق تخصص نفرولوژی با سابقه طولانی مدیریت در وزارت بهداشت و از همه برجسته‌تر دکتر علی اکبر ولایتی استادتمام و استاد ممتاز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تجربه مدیریتی در سطوح بالای جمهوری اسلامی و تجربه تاسیس دو دانشگاه یکی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و یکی بعد از پیروزی یک دانشکده پزشکی قبل از انقلاب و دانشکده روابط بین‌الملل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بدنه مدیریتی جدید این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. افرادی امتحان پس داده که تقید و تعهد خود را به اسلام، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را به اثبات رسانده‌اند.
چنین مجموعه مدیریتی منسجم و قدرتمندی به لحاظ علمی و اجرایی در تاریخ مدیریت دانشگاه‌های کشور از 1313 تاکنون که آغاز تاسیس دانشگاه در ایران است، تاکنون سابقه نداشته است.
سکوت اولیه این مجموعه مدیریتی بنا به مصالح و منافع دانشگاه موجب شد به تدریج متهمین پرونده دانشگاه آزاد و حامیان رسانه‌ای آنها سر بلند کنند و فعالیت‌های تخریبی خود را آغاز کنند و با حرکات خارج از ادب و انصاف برای رسانه‌های بیگانه خوراک تهیه کنند.
اذناب رسانه‌ای این جریان که سابقه دستگیری‌های پی‌در‌پی توسط نهادهای امنیتی در همین رسانه‌های دانشگاه آزاد را به واسطه ارتباط با کانال‌ها و سایت‌های ضدانقلاب مثل آمدنیوز، کلمه و... را در دوره مدیریت (و-ع) و (الف- م) دارند که هنوز مسئولین فعلی رسانه‌های دانشگاه آزاد به خاطر فعالیت‌های ضدامنیتی این رسانه‌ها درگذشته مجبورند در محاکم قضایی پاسخگو باشند سعی دارند از سکوت نجیبانه مدیران دانشگاه آزاد بهره‌برداری سوء بنمایند.
عده‌ای هنوز نمی‌دانند در دوره مدیریت گذشته رسانه‌های دانشگاه آزاد علاوه‌بر اختلاط نامشروع دختر و پسر مجموعه‌ای را اداره می‌کردند که در ماه رمضان گذشته از 180 نفر فقط 6 نفر در آن روزه بودند و سایرین در ملاعام به اکل و شرب می‌پرداختند و در یک اتاق ورزش کوچک در محل همین رسانه‌ها دختران و پسران جوان به صورت مختلط حضور پیدا می‌کردند.
و یا برای دختر یکی از سران فتنه در دانشگاه که خود نقش فعالی در فتنه 88 داشت حکم استخدام قطعی صادر کردند و بیش از دو یا سه کارمند معمولی به او حقوق می‌دادند.
این جریان گویا فراموش کرده است که اولین مسئله ولایتی مواجهه با نجومی‌بگیرانی بود که تحت عنوان حقوق و مزایا در دانشگاه آزاد روی شهریه دانشجویان چنبره انداخته بودند.
در پایان باید متذکر شد این گوشه‌ای از مسائل مالی مشکلات و مفسده‌هایی است که مدیران جدید دانشگاه با آن روبرو هستند اگر مسائل دیگری نظیر سوءاستفاده‌های (الف- م) را در مناقصات، قراردادها، پست فروشی‌ها و خاصه خرجی‌ها را بخواهند برای افکار عمومی بازگو کنند مثنوی 100 من کاغذ می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: