چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
کد خبر: ۱۲۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۰
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر اظهار داشت
سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: روابط سیاسی ایران و عربستان قطع است و این موضوع شرایط را دشوار کرده است، اما براساس توافق صورت گرفته حج ۹۷ امن‌تر و با شکوه‌تر از حج گذشته خواهد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر در تشریح برنامه‌های حج تمتع 97 اظهار کرد: دارندگان فیش تا 30 دی 1385 می‌توانند برای حج تمتع 97 در کاروان‌ها ثبت‌نام کنند. وی با‌ اشاره به قیمت حج تمتع 97 توضیح داد: نوسانات قیمت ارز باعث شد تا در حج تمتع 97 افزایش حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومانی را شاهد باشیم.
سرپرست حجاج ایرانی با ‌اشاره به اینکه ما تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم افزایش قیمت چشمگیری را در حج تمتع نداشته باشیم، افزود: مردم باید حقایق موجود را بدانند، به هیچ وجه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به دنبال سود نیست بلکه به دنبال کسب قیمت تمام شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه شماره حسابی از زائران گرفته شده تا در صورتی که در طول سفر جایی صرفه‌جویی صورت گرفت مبالغ به حساب زائران بازگشت داده شود، ادامه داد: 25 کمیته برای آسیب‌شناسی موضوع حج تشکیل شد تا از صفر تا صد عملیات حج مورد بررسی قرار گیرد.
سرپرست حجاج ایرانی توضیح داد: طبق آنچه در عربستان در طائف تصمیم گرفته شد، بر اساس هر یک میلیون نفر جمعیتی که هر کشور دارد هزار نفر سهمیه به کشورها داده می‌شود؛ سال گذشته بیش از 79 میلیون نفر عازم حج شدند و امسال نیز آمار ما افزایش پیدا می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر ادامه داد: با توجه به اینکه سال 95 تشرفی نداشتیم، درخواست سهمیه اضافه داده‌ایم و آنها قول ظرفیت 5 هزار نفری را داده‌اند تا در مجموع بتوانیم حدود 90 هزار نفر را به حج اعزام کنیم.
وی با‌ اشاره به اینکه امسال استقبال مردم خوب بود و اعتماد در مردم به وجود آمده است، گفت: اکثر کاروان‌هایمان پر شده است و تا به امروز حدود 70 هزار نفر در کاروانها ثبت‌نام کرده‌اند که به احتمال زیاد در دو سه روز آینده ظرفیت تکمیل خواهد شد.
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه زمانی قیمت ارز هزار تومان بود و ما با 3، 4 میلیون تومان مردم را به حج می‌بردیم، اما اکنون شاهد نوسانات قیمت ارز هستیم، اظهار کرد: قیمت تمام شده را اعلام خواهیم کرد؛ در یک ماه اخیر از مجرب‌ترین کارشناسان استفاده کردیم تا قیمت ارز نوسان زیادی نداشته باشد، قیمت ارز سال گذشته حدود 3350 تومان بود اما امسال با مساعدت دولت و بانک مرکزی مقرر شد ارز مبادله‌ای با نرخ 3 هزار و 880 تومان ارائه شود بنابراین نوسان قیمت ارز از سال گذشته تاکنون سبب افزایش قیمت‌ها شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با ‌اشاره به اینکه سود مشارکت به حجاج داده می‌شود افزود: حدود 2 میلیون یا بیشتر سود مشارکت زائران است، با سپرده اولیه نزدیک چهار و نیم میلیون پول وجود دارد، قیمت تشرف به حج تمتع از 12 میلیون و صد هزار تا 17 میلیون و 100 هزار تومان است که این نوسان قیمت هم به دلیل مسکن است.
وی ادامه داد: وضعیت مسکن در عربستان مشکل‌ساز است، به طوری که در مدینه در طی 20 سال گذشته ساختمان‌های جدیدی در اطراف حرم ساخته نشده، اما در مکه ساختما‌ن‌های جدید احداث شده است و امسال تمام تلاشمان را به کار بردیم که بتوانیم مسکن بهتری اجاره کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تصریح کرد: پیگیر شهدای مسجدالحرام و منا هستیم بنابراین امسال در مذاکرات حج این مسئله به آنها تفهیم شد، سال گذشته 7 نفر از کسانی که تکلیف شهیدانشان مشخص نبود، برای انجام آزمایش دی‌ان‌ای به عربستان اعزام شدند و امسال نیز 6 الی 7 نفره باقی مانده برای دادن آزمایش اعزام خواهند شد که امیدواریم امسال این دو پرونده به نتیجه برسد.
وی اضافه کرد: مسئله ماموران خاطی عربستان خاتمه یافته است و افراد محکوم شده و حکم هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت برای آنها اجرا شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: