چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۹
کد خبر: ۱۲۷۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
دولت بلژیک داروخانه‌های این کشور را موظف کرده است به طور رایگان قرص‌هایی که مانع از انتشار رادیواکتیو در بدن شهروندان می‌شود را در اختیار بلژیکی‌ها قرار دهد.

به گزارش ایسنا، تمام داروخانه‌های بلژیک از سه‌شنبه موظف به پخش مجانی قرص‌هایی شدند که اثرات رادیواکتیو در بدن انسان را از بین می‌برد.
این قرص‌ نمی‌تواند عامل پیشگیرانه باشد و تنها در زمانی که خطر یک انفجار هسته‌ای یا خرابی یک مرکز اتمی وجود داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده افرادی قرار گیرد که در معرض خطر قرار گرفته‌اند. البته این قرص باید کمتر از ۱۲ ساعت پس از انتشار گازهای رادیواکتیو در فضا توسط قربانیان مصرف شود در غیر این صورت این قرص‌ها اثر خود را از دست می‌دهند.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، این قرص که نام علمی آن «یدور دو پتاسیم» است، بیشتر روی افراد زیر ۴۰ سال عمل می‎کند. به دلیل کم‌کاری تیروئید افراد بالای ۴۰ سال، این افراد کمتر در معرض خطر قرار دارند و مصرف این قرص‌ها هم کمک شایانی به دفع مواد رادیواکتیو نخواهد کرد. کودکان مهم‌ترین قربانیان رادیواکتیو هستند.
این قرص‌ها بیشتر از دو دهه است که در بازار موجود هستند، اما تنها در اختیار شهروندانی قرار می‌گرفت که در شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه‌های هسته‌ای بلژیک زندگی می‌کردند. در طرح جدید دولت بلژیک در صورت ویرانی یا انفجار هسته‌ای نیروگاه‌ها، افراد ساکن در شعاع ۱۰۰ کیلومتری نیروگاه‌ها هم نیازمند استفاده از این قرص‌ها هستند. به این ترتیب به دلیل تعدد نیروگاه‌های هسته‌ای و کوچکی کشور بلژیک این طرح تمامی شهروندان کشور را شامل می‎شود. مقامات بلژیک این تصمیم را در پی سونامی و وجود گازهای رادیواکتیو در فوکوشیمای ژاپن گرفتند و از سه‌شنبه تصمیم خود را عملی کردند.به گزارش یورونیوز، اولین اتفاقی که پس از یک انفجار رادیواکتیو می‌افتد اثرات این گازها روی محصولات کشاورزی است. صیفی‎جات مهم‌ترین منابع جذب رادیواکتیو هستند و به این ترتیب قرص‌های یددار مورد نظر می‌توانند رادیواکتیو موجود در غذای انسان‌ها را غیرقابل جذب کنند. رادیواکتیو از طریق تیروئید جذب می‌شود.آژانس کنترل هسته‌ای بلژیک می‌گوید این قرص‌ها مانند ابرهای شستشوی ظروف، رادیواکتیو را جذب کرده و مانع از گسترش آن در بدن می‌شوند.


نام:
ایمیل:
* نظر: