سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
کد خبر: ۱۲۷۹۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۹
پیمانکار سابق سیا فاش کرد
اسنادی که پیمانکار سابق سیا منتشر کرده، نشان می‌دهند نظامیان آمریکایی از فیلم‌ها و تصاویر مستهجن برای بازجویی از بازداشتی‌ها در عراق استفاده می‌کرده‌اند. هر روز که می‌گذرد برگ تازه‌ای از جنایت‌های آمریکا در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو رو می‌شود. اسنادی که «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق سیا و افشاگر اسناد مربوط به جاسوسی‌های آمریکا افشا کرده نشان می‌دهند «آژانس امنیت ملی آمریکا» با روش‌هایی شرم‌آور از اسرای مسلمان عراقی بازجویی کرده است.
وبگاه اینترسپت بر اساس دست‌نوشته‌های یکی از کارکنان سیا که به‌صورت داوطلبانه برای همکاری در یک پروژه مشترک با این سازمان به عراق سفر کرده، نوشته که او متوجه فیلم‌ها و عکس‌های مستهجنی شده که کنار هزاران فایل ویدئویی و تصویری دیگر که شامل فایل‌های مذهبی، آموزشی و نیروگیری بوده، قرار داشته است.
به‌نوشته اینترسپت و بر اساس اسناد فاش شده توسط اسنودن، یکی از گروه‌های مشتری این فایل‌ها، یگان‌های نظامیِ در حال بازجویی از مظنونان بودند.
آنها این هرزه‌نگاری‌ها را ابزارهایی مفید برای فروپاشی مقاومت روانی بازداشتی‌ها می‌دانستند. پیش از این یکی از بازجویان آمریکایی در بازداشتگاه گوانتانامو، در کوبا نیز گفته بود که در آن بازداشتگاه از مطالب هرزه به‌عنوان تشویق برای برخی از بازداشتی‌ها و به‌عنوان یک ابزار تنبیهی برای برخی دیگر استفاده می‌شده است. استفاده از تصاویر و فیلم‌های مستهجن برای شکنجه زندانیان  مسلمان، از جمله شکنجه‌هایی است که اشغالگران در زندان ابوغریب نیز مثل گوانتانامو، از آن بهره می‌برده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: