پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
کد خبر: ۱۲۶۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
مصرف ویتامین‌ها برای حفظ سلامت انسان، تامین انرژی مورد نیاز بدن و یک زندگی فعال ضروری است. با این وجود، ممکن است از این مسئله آگاه نباشید که حتی این مواد مغذی نیز باید به میزان مشخص مصرف شوند، زیرا مصرف بیش از حد برخی ویتامین‌ها، مانند ویتامین D ممکن است مضر باشد.

به گزارش «استپ تو هلث»، هنگام استفاده از مکمل‌ها، توجه به میزان مصرف مورد نیاز و محدودیت مصرف روزانه اهمیت دارد. شما نباید بدون آگاهی و دانش کافی یا بدون مشورت با پزشک به داروخانه مراجعه کرده، یک دارو یا مکمل را خریداری کرده و آن را مصرف کنید.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها حاوی ویتامین کافی برای تامین نیازهای روزانه شما هستند. از این رو، مصرف یک مکمل همواره منطقی نیست و می‌تواند حتی به سلامت شما آسیب برساند.
ویتامین D به لطف پرتوهای خورشید و سنتز کلسترول در بدن انسان تولید می‌شود. برخی افراد به میزان کافی در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند و رژیم غذایی آنها به گونه‌ای است که این ویتامین را به میزان کافی دریافت می‌کنند.
با این وجود، برخی دیگر به مصرف مکمل ویتامین نیاز دارند تا کمبود این ماده مغذی را جبران کنند. اما اشتباهی که ممکن است مرتکب شوند این است که بدون توصیه و تجویز پزشک و با دوز دلخواه خود این کار را انجام دهند.
در سطحی خاص، این کار می‌تواند به ایجاد مسمومیت منجر شود.
ویتامین D در آب حل نمی‌شود و از این رو بدن به راحتی نمی‌تواند مقدار اضافه آن را دفع کند. در نتیجه، میزان این ماده مغذی در بدن افزایش می‌یابد. ویتامین D همانند یک هورمون استروئیدی عمل می‌کند و مشخص شده است درون سلول‌ها گردش می‌کند.
زمانی که ویتامین D بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، جایگاه‌هایی که ویتامین می‌تواند در آنها قرار بگیرد - از قبیل گیرنده‌های پروتئین و حامل‌ها - پر می‌شوند و نمی‌توانند پیوند موفقیت‌آمیزی با آن داشته باشند.
از این زمان به بعد ترکیبی در بدن ترشح می‌شود که جذب کلسیم در روده را افزایش می‌دهد. این شرایط موجب هایپرکلسمی یا فزونی کلسیم در بدن می‌شود. بخش‌های دیگری که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، شامل اندام‌های نرم مانند ریه‌ها، کلیه‌ها و قلب می‌شوند.
احتمال بروز حالت تهوع و استفراغ، یبوست، خستگی عضلانی و استخوان درد، اضطراب و افسردگی و سردرگمی هم وجود دارد.
مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین D باید کمتر از 4000 واحد بین‌المللی باشد. این در شرایطی است که احتمال ابتلا به مسمومیت ویتامین D از طریق رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار کم است.
برای وقوع مسمومیت، بیمار باید دارای سطح ویتامین D بیش از 150 نانوگرم در میلی لیتر (375 نانومول در لیتر) در خون خود باشد. خوشبختانه، تقریبا تمامی موارد سمی قابل برگشت هستند. افزون بر این، موارد بسیار کمی موجب کلسیفیکاسیون شریان‌ها یا نارسایی کلیوی می‌شوند.
علائم مسمومیت
گاهی اوقات، مسمومیت با ویتامین D با هیچ نشانه‌ای همراه نیست. با این وجود، در موارد متوسط برخی از شرایط زیر پدیدار می‎شوند: هایپرکلسمی/حالت تهوع و استفراغ/یبوست/اضطراب/ضعف/تغییر در هشیاری/پرفشاری خون/نارسایی کلیوی/از دست دادن شنوایی
اقدامات لازم برای رفع مسمومیت
ابتدا، شما باید مشاوره پزشکی داشته باشید. پزشک آزمایش‌های لازم را برای تعیین سطوح ویتامین D در خون تجویز خواهد کرد.  اگر سطوح ویتامین D به طور غیرطبیعی بالاست، مصرف مکمل ویتامین D را کنار بگذارید. اگرچه، حتی زمانی که میزان مصرف روزانه تا 10000 واحد بین‌المللی نیز باشد، خطر مسمومیت کم است. با این وجود، بهتر است میزان مصرف را کمتر از 4000 واحد بین‌المللی حفظ کنید. در مورد کودکان و سالمندان، میزان مصرف 700 واحد بین‌المللی در روز کفایت می‌کند. شما باید از میزان مصرف ویتامین D خود در روز آگاه باشید. اگر به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار می‎گیرید، نیازی به مصرف مکمل نیست. به طور کلی، مصرف مکمل برای افراد ساکن در مناطقی با میزان مواجهه کم با نور خورشید مفید است.
میزان دریافت ویتامین D از رژیم غذایی را ارزیابی کنید. ماهی، لوبیاها، شیر غنی شده، یا آب پرتقال در هر وعده می‌توانند بین 600 تا 1000 واحد بین‌المللی از این ویتامین را تامین کنند. در کنار قرار گرفتن در معرض نور خورشید، این برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کفایت می‌کند.
همچنین، کاهش مصرف مکمل ها یا مواد غذایی سرشار از کلسیم ضروری است.
در همین حال، میزان مصرف محصولات حاوی سدیم و همچنین مایعات را افزایش دهید.
باید به این نکته اشاره داشت که ماه‎ها یا حتی سال‌ها ممکن است طول بکشد تا میزان بیش از حد ویتامین D خود را نشان دهد، از این رو شرایطی دشوار برای تشخیص محسوب می‌شود. از این رو، آشنایی با نشانه‌های این شرایط و تمیز دادن آن از بیماری‌های دیگر اهمیت دارد.نام:
ایمیل:
* نظر: