پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
کد خبر: ۱۲۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
معاون وزارت جهاد کشاورزی:
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: خرید توافقی به نفع کشاورزان است چرا که محصولشان در انباراز بین نمی‌رود.

 

محمد علی طهماسبی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص تولید خرمای کشور اظهار کرد: خرما را امسال از طریق خرید توافقی یا حمایتی از کشاورزان با مبلغ ۵ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری کردیم که در کارتن‌های ۸ و 8/5 کیلویی به بازار عرضه می‌شود.
وی با اشاره به سقف خرید توافقی خاطرنشان کرد: خرید توافقی سقف ندارد و تا زمانی که بازار به تعادل برسد ما خرید توافقی را انجام خواهیم داد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور جلوگیری از ضایع شدن حق تولیدکننده توسط دلالان دراین مواقع وزارتخانه وارد عمل می‌شود و با نرخ توافقی محصول تولیدی را خریداری می‌کند.
طهماسبی افزود: خرید تضمینی هر سال برابر قانون اعلام می‌شود اما امسال خرمای مضافتی به دلیل مازاد بودن دچار مشکل انباشت شد بر همین اساس دولت برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکنندگان وارد عمل شده و کیلویی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان آن را خریداری می‌کند.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با صادرات خرما تصریح کرد: تا آخر دی ماه امسال ۱۷۱هزار و ۲۶۷ تن صادرات داشتیم که به نسبت سال گذشته که این میزان ۱۳۹هزار و ۳۴۶ تن بود ۲۲ درصد رشد صادرات داشتیم.
طهماسبی در پاسخ به متضرر شدن تولید‌کنندگان خرما از خرید توافقی و افزایش قیمت خرما تا مرز ۱۸ هزار تومان در بازار عنوان کرد: خرما هیچ وقت تا کیلویی ۱۸ هزار تومان در بازار خرید و فروش نشده و من این مسئله را تکذیب می‌کنم.
وی ادامه داد: خرید توافقی به نفع کشاورزان است چرا که محصولشان در انبار از بین نمی‌رود.
طهماسبی گفت: قیمت خرما در بازار ۷ تا ۸ هزار تومان در بالاترین قیمت است و این محصول در طول تاریخ قیمت ۱۸ هزار تومانی را به خود ندیده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تشریح کرد: ما باید بهره‌وری را هم در نظر بگیریم، ممکن است یک کشاورز برداشت ۲۰ تن و یکی هم ۳۰ تن برداشت کند اما میانگین برداشت در ایران ۵ تن است.
وی خاطرنشان کرد: حاشیه سود تولیدکننده زمانی است که بتواند از یک هکتار بیشتر برداشت کند که یکی از کشاورزان نمونه ما تا ۳۲ تن برداشت داشت و مطمئنا سود این تولیدکننده از بقیه بیشتر است.


نام:
ایمیل:
* نظر: