شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴
کد خبر: ۱۲۳۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۸
پس‌لرزه‌های اهانت‌ ترامپ به مردم آفریقا
سرویس خارجی-
در جدیدترین واکنش‌ها به اظهارات بی‌شرمانه ترامپ علیه مهاجران سیاه پوست سفرای 58 کشور آفریقایی با صدور بیانیه شدید اللحنی خواستار عذرخواهی ترامپ شدند. سفیر آمریکا در پاناما نیز اعلام کرد با وجود چنین رئیس‌جمهوری دیگر قادر به ادامه فعالیت نیست و از این سمت استعفا می‌دهد.
هفته گذشته روزنامه ایندیپندنت نتایج پژوهشی را منتشر کرد که بر اساس آن، بررسی 30 هزار واژه به کار رفته گرفته شده توسط ترامپ در سال اول ریاست جمهوی وی نشان می‌داد او همانند یک بچه 8 ساله حرف می‌زند. اظهارات جدید ترامپ علیه مهاجریان سیاه پوست و جنجال‌های بعدی آن نشان داد که یافته‌های این پژوهش زیاد بیراه نیست. ترامپ پنجشنبه گذشته در جلسه‌ای با حضور نمایندگان جمهوری‏خواه و دموکرات کنگره در‌اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، گفت: «چرا این مردم از کشورهایی که چاه توالت هستند را به اینجا راه می‌دهیم؟ آمریکا باید در پی اعطای اقامت به شهروندان کشورهایی مانند نروژ باشد.»
سخنان توهین‌آمیز ترامپ علیه 54 کشور آفریقایی خشم مردم سراسر این قاره را برانگیخت و در شدیدترین واکنش‌ها سفیران 54 کشور آفریقایی در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای شدیدالحن اظهارات «ظالمانه، نژادپرستانه و جنون‌آمیز» ترامپ را محکوم کردند و از او خواستند حرف‌هایش را پس بگیرد و فورا عذرخواهی کند. سامانتا پاور، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد با انتشار این بیانیه در توئیترش نوشت: «وای خدا. هرگز ندیده‌ بودم کشورهای آفریقایی در سازمان ملل چنین بیانیه‌ای صادر کنند.» این بیانیه شامگاه جمعه منتشر شد و مقام‌های مذکور خواستار نشست فوری شدند.  
رهبران کشورهای آفریقایی نیز از اظهارات توهین‌آمیز ترامپ شوکه شده و ابراز انزجار کرده‌اند. موسی فکی محمد، رئیس‌ کمیسیون اتحادیه آفریقا با ابراز تاسف از سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «عمیقا ناامید شدم؛ دولت بوتسوانا هم اظهارات ترامپ را «سزاوار سرزنش و نژادپرستانه» خواند و سفیر آمریکا را برای ادای توضیحات احضار کرد. سخنگوی سازمان ملل هم گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مکررا بر حفظ شرافت، برابری و حقوق بشر مهاجران و پناهجویان در سراسر دنیا تاکید دارد. دولت السالوادور هم در یادداشت اعتراضی به آمریکا شدیدا اظهارات او را رد کرده است.  رئیس‌جمهور سنگال هم گفت که از سخنان توهین‌آمیز ترامپ «شوکه» شده و «آفریقا و نژاد سیاهپوست شایسته احترام و توجه است.» دولت هائیتی هم گفت: «عمیقا از سخنان ترامپ شوکه و خشمگین» شده است و آن را «نژادپرستانه» خواند.
استعفای سفیر آمریکا
سفیر آمریکا در پاناما نیز در واکنش به این اظهارات از سمت خود کناره‌گیری کرد و گفت، دیگر نمی‌تواند تحت لوای دولت واشنگتن به خدمت ادامه دهد... سخنان مبتذل دونالد ترامپ علیه آفریقایی‌ها قفل سکوت رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا را هم شکست. پل رایان با بیان اینکه سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا «عمیقا مایه تاسف و غیر سازنده» است، گفت: خودش از مهاجران ایرلندی است و زمانی که به آمریکا آمد با پیش داوری و رفتار خصومت‌آمیز مواجه شده بود.
تلاش برای جمع کردن افتضاح ترامپ
در شرایطی که سخنان توهین‌آمیز ترامپ علیه مهاجران آفریقایی خشم مردم سراسر این قاره را برانگیخته، سفارت آمریکا در آفریقای جنوبی مدعی شده آمریکا «عمیقا به مردم آفریقا احترام می‌ گذارد.» سفارت آمریکا در پیامی توئیتری برای آرام کردن فضای سیاسی نوشت: «هیچ تغییری در تعهد ما به شرکا و دوستانمان در سراسر این قاره به وجود نیامده است. دفتر امور آفریقا در وزارت خارجه آمریکا هم در تلاش برای آرام کردن جو در توئیتی نوشت: «ایالات متحده آمریکا به شدت، با‌اشتیاق و با جدیت در آفریقا مشارکت خواهد داشت و به امر ارتقای این روابط حیاتی و اعتمادسازی با شرکای آفریقایی ما می‌پردازد.» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز جمعه سخنان منتسب به خود را «کذب» دانست اما یک سناتور در نشست مهاجرتی کاخ سفید گفت: او مکررا از الفاظ زشت علیه آفریقایی‌ها استفاده کرده است.نام:
ایمیل:
* نظر: