پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
کد خبر: ۱۲۳۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۲
رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود، خواستار توقف آنچه که «فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه» خواند، شد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود خواستار توقف گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه شد.
به گزارش فارس، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ بامداد جمعه طی تماس تلفنی با ماکرون تاکید کرده بود «فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه باید متوقف شود».
به نوشته خبرگزاری «رویترز» این دو همچنین توافق کردند که به فشارها بر کره‌شمالی تا زمانی که راه هسته‌زدایی را درپیش بگیرد، ادامه دهند.
گفتنی است امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه چندی پیش در مصاحبه با شبکه فرانس24 گفته بود: «ایران شریک ما نیست.ما روابطی با ایران داریم که حول محور توافق هسته‌ای شکل گرفته است. باید این توافق را با بحث و گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران تکمیل کنیم».
چندی پیش ترامپ به «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفته بود که «هر مقدار که می‌توانید از تهران پول بگیرید.» «دیلی میل» اضافه کرده که ترامپ می‌گوید: «امانوئل زنگ زد و با من صحبت کرد و من گفتم، ببین امانوئل! آنها همین حالا پول زیادی به رنو داده‌اند. پولشان را بگیر؛ لذت ببر.»! سرانجام آن شد که برخی رسانه‌های اروپایی نوشتند که قراردادهای شرکت‌های بزرگ نفت و گاز، خودروساز و هواپیماساز فرانسوی با ایران اقتصاد فرانسه را از روزگار سیاه اقتصادی نجات داد و این چنین شد که پول‌های هنگفت را سرازیر سرزمین «یاوه‌گویان علیه ایران» کرد!
در حقیقت با وجود همه چوب‌هایی که فرانسه لای چرخ مذاکرات گذاشت و به رغم همه یاوه‌گویی‌های مقامات این کشور علیه ایران، فرانسه از قِبَل اجرای برجام بیشترین منفعت را برده بود و نمی‌خواهد آن را از دست بدهد. اما همزمان با این رویکرد، پاریس همصدا با واشنگتن علیه توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز موضع‌گیری می‌کند.
چندی پیش «حسین راغفر» کارشناس اقتصادی حامی دولت گفته بود: «اروپایی‌ها به شکل باج‌گیرانه‌ای با ایران برخورد می‌کنند. مثلاً انتظار فرانسه این است که بازسازی اقتصاد خود را با انرژی ارزان ایران و امتیازهای مالی سنگین پیش ببرد».نام:
ایمیل:
* نظر: