پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۶
کد خبر: ۱۲۳۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۹
کریمی‌قدوسی:عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به افزایش شکایت دولت روحانی از نمایندگان مجلس و رسانه‌ها گفت: در دولت روحانی حدود 100 شکایت از نمایندگان مجلس طرح شده که این شکایات از سوی رئیس‌جمهور و مجموعه دولت مطرح شده است.
جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سایت خبری الف گفت: دولت روحانی حقوق شهروندی تدوین می‌کند و دم از حقوق شهروندی می‌زند اما کوچکترین انتقاد را تحمل نمی‌کند.
وی افزود: در پنج سال گذشته دولت و مقامات دولتی از رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا، استانداران و مسئولین دیگر، حداقل 100 شکایت از نمایندگان مجلس و رسانه‌ها در دادسرا مطرح کرده اند که این شکایات از تعداد زیادی از نمایندگان بوده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه سابقه نداشته که دولتی تاکنون به این اندازه از نمایندگان شکایت کرده باشد، افزود: رئیس‌جمهور و مقامات دولتی تاکنون 15 شکایت از بنده به واسطه مواضعم داشته این درحالی است که آقای روحانی خود نماینده بوده و می‌داند نماینده در راستای انجام وظایف نمایندگی‌اش مصونیت دارد.
کریمی‌قدوسی تصریح کرد: حجم شکایت‌ها آنقدر زیاد است که حتی صدای نمایندگان حامی دولت را درآورده است. آیا این معنی استقبال از نقد دولت است که زبان منتقدان بویژه در مجلس را کوتاه کنند، قلم‌هایشان را بشکنند و مدام پشت تریبون به آنان ناسزا بگویند.
به گفته نماینده مشهد و کلات دولت سیاست تعامل با غربی‌ها و تقابل با مردم و نمایندگان را پیش گرفته و نتیجه این می‌شود که امروز در جامعه شاهد هستیم.
کریمی‌قدوسی تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی جیسون رضائیان جاسوس آمریکایی که در پوشش خبرنگار واشنگتن پست به تهران آمده بود، بازداشت، محاکمه و روانه زندان شد اینجانب بخشی از اعترافات این جاسوس را در رسانه‌ها مطرح کردم که دولت از اینجانب به دادسرا شکایت کرد.
به گزارش الف در راهروهای مجلس مرتب از شکایت دولت از نمایندگان اخباری شنیده می‌شود. به عنوان مثال محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیئت نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان یکشنبه پنجم شهریور از شکایت دولت از چند نماینده مجلس خبر داد که این شکایات به دلیل مصاحبه‌های نمایندگان درنقد دولت بود.
در اوائل آذرماه هم شکایت اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزارت کشور، استاندار سابق آذربایجان شرقی و نماینده اسبق تبریز از یکی از نمایندگان فعلی مجلس به دلیل اظهار نظر در برخی زمینه‌ها رسانه‌ای شد.
دولت بعضا از یک نماینده چندین شکایت مطرح می‌کند. به عنوان مثال از محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر سه شکایت مطرح کرده‌اند.
طبق آئین‌نامه داخلی مجلس شکایت از نمایندگان به مجلس ارسال می‌شود که ابتدا در هیئت نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان بررسی خواهد شد و اگر این هیئت موضوع شکایت را در راستای وظیفه نمایندگی بداند، آن را به قوه قضائیه عودت می‌دهد و رد می‌کند اما اگر موضوع شکایت در راستای وظیفه نمایندگی نباشد نماینده باید در دادسرا حاضر و به سوالات قاضی پاسخ دهد.نام:
ایمیل:
* نظر: