يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸
کد خبر: ۱۲۳۴۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶
حاجی بابایی:
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت از مجلس مجوز می‌خواهد که برخی افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و حاشیه‌نشینان را جدا کرده و به آنها یارانه دهد و مابقی مردم اگر یارانه می‌خواهند، در کمیته امداد و بهزیستی ثبت‌نام کنند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا حاجی‌بابایی در مصاحبه با رادیو وظیفه مجلس را در تصویب بودجه‌ای مفید، کم‌ضرر و هم‌راستا با اسناد بالادستی و در جهت عدالت اجتماعی تعریف کرد و افزود: «برنامه یک قانون است و بر اساس سیاست‌های کلی نوشته شده و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تایید کرده. دولت در لایحه بودجه آورده است که ما نرخ بنزین را 500 تومان گران کنیم ولی ما به عنوان نماینده مجلس در میان مردم زندگی می‌کنیم و می‌دانیم این تصمیم در حال حاضر امکان ندارد.»وی افزود: «دولت از طرف دیگر به مجلس می‌گوید یک چک سفید بدهید که 38 میلیون نفر یارانه‌بگیر را حذف کند. دولت از مجلس مجوز می‌خواهد که یکسری از تحت پوششان کمیته ‌امداد، بهزیستی و حاشیه‌نشینان را جدا کرده و به آنها یارانه دهد و مابقی مردم اگر یارانه می‌خواهند، در کمیته امداد و بهزیستی ثبت‌نام کنند و ما بعد از بررسی به آنها یارانه بدهیم.»
این نماینده مجلس تصریح کرد: «بنده این را توهین به مردم می‌دانم و نمی‌توانم این بند را مصوب کنم. مجلس وظیفه دارد به دولت کمک کند و در بحث وزرا دیدید که با تمام توان به هر کس دولت معرفی کرد، رای دادیم و به این کار ما نیز ایراد گرفته شد؛ اما بنده می‌دانم که بسیاری کارمندان ما نیز به یارانه نیازمند هستند و نمی‌توان گفت این افراد را حذف کنید.»
حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: «آنچه در عمل اتفاق می‌افتد دولت لایحه بودجه را تقدیم مجلس می‌کند و مجلس ممکن است به وظایف خطیر خود عمل بکند یا خیر!»وی ادامه داد: «این مجلس است که باید لایحه بودجه را تصویب کند که با مقوله تایید متفاوت است. تایید بدین معناست که مجلس به یک وزیر رای اعتماد می‌دهد یا خیر ولی لایحه بودجه باید به تصویب برسد و از این پس تک‌تک نمایندگان مجلس در برابر این مصوبه مسئول هستند و نمی‌توانند در محافل عمومی و صداوسیما نظری مغایر اعلام کنند.»
این نماینده مردم در مجلس با تاکید بر اینکه مجلس می‌تواند لایحه بودجه را به کلی دگرگون کند، بودجه مصوب را کاری مشترک از سوی مجلس و هم دولت خواند و افزود: «مجلس می‌تواند به کلی لایحه را رد کند و مطابق با اسناد بالادستی اقدام به اعمال تغییرات در لایحه بودجه نماید... اما آیا لایحه بودجه را تمامی کارشناسان اقتصادی قبول دارند؟»
حاجی‌بابایی گفت: «اگر مجلس لایحه بودجه را صرفا تایید کند، تعاملی میان دولت و مجلس شکل نگرفته است. این بدین معناست که مجلس هیچ انگاشته شده. بنده مسئول کمیسیون برنامه ششم بودم. امروز بودجه‌ای به دست مجلس رسیده است که در تعریف، یک پنجم برنامه است. اما بنده به عنوان رئیس‌ کمیسیون برنامه ششم می‌ببینم این بودجه 100درصد با برنامه مغایرت دارد.»


نام:
ایمیل:
* نظر: