چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۵
کد خبر: ۱۲۰۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد

رئیس ‌سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در مرحله اول طرح رجیستری 140 میلیون گوشی فعال شناسایی شده است و همه آنها ثبت شده‌اند و هیچ مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری فارس، فلاح جوشقانی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: از ۱۴ آذر مرحله اصلی طرح رجیستری با ثبت گوشی‌ها و تبلت‌های اپل شروع شده و تا یکی دو ماه دیگر بقیه برندهای گوشی و تبلت هم مشمول طرح می‌شوند. لازم است همه خریداران گوشی اپل مراحل استعلام و ثبت گوشی را انجام دهند.
رئیس‌سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: فعلا خریداران گوشی اپل باید توجه داشته باشند که باید کدشناسایی 15 رقمی گوشی‌ای را که می‌خواهند بخرند با شماره گیری کد دستوری # 7777* به سامانه رجیستری ارسال کنند. بعد از آن پیامکی به آنها ارسال خواهد شد که محتوای آن یا گوشی را تایید می‌کند یا نمی‌کند، اگر تایید کند می‌توانند بقیه مراحل را هم انجام دهند و گوشی را فعال‌سازی کنند، اما اگر پیامی گرفتند مبنی بر اینکه این گوشی ثبت نشده است نباید آن را بخرند چون آن گوشی قاچاق است و بعد از 30 روز غیر فعال خواهد شد.  ثبت تلفن همراه کاملا رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد.
فلاح جوشقانی ادامه داد: همه تجهیزات سیم کارت خور برند اپل شامل این طرح می‌شود و باید مراحل ثبت و فعال سازی آن انجام شود.  ضمن اینکه در مرحله اول طرح رجیستری 140 میلیون گوشی فعال شناسایی شده است و همه آنها ثبت شده‌اند و هیچ مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد مگر اینکه سیم کارت آنها عوض شود که در این صورت باید از طریق سامانه اعلام شود.
رئیس ‌سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره ردیابی یا غیرفعال شدن گوشی‌های سرقتی هم گفت: درصدد هستیم این امکان هم بعد از اجرای کامل طرح فراهم شود.  از مزایای دیگر طرح ثبت گوشی تلفن همراه این است که دیگر شاهد گوشی‌های بدون خدمات پشتیبانی و گارانتی معتبر نخواهیم بود و سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر این موضوع نظارت کامل خواهد داشت.  درباره موضوع ورود یک یا دو گوشی توسط مسافران به کشور هم به گمرک پیشنهاد داده‌ایم با راه‌اندازی سامانه‌ای اینترنتی و آنلاین مراحل ثبت گوشی برای آنها را تسهیل کند.
فلاح جوشقانی افزود: امیدواریم با اجرای کامل طرح رجیستری سهم واردات گوشی و تبلت از مبادی قانونی در بازار به 80 یا 90 درصد برسد.  از آغاز سال 96 که راه‌اندازی طرح جدی و عملی شد سهم واردات قانونی گوشی همراه به 25 درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که وارد کنندگان تامین نیاز بازار را تضمین کرده‌اند.
حمیدرضا دهقانی نیا مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ادامه برنامه درباره آنهایی که گوشی از سایت‌ها خریده‌اند ولی هنوز به دستشان نرسیده گفت: اگر کسانی گوشی اپل از سایت‌های معتبر خریده باشند در صورتی که استعلام آن منفی باشد، مشکلی نیست چون سایت‌های مجاز کالای فروخته شده را تا چند روز تعویض می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: دفترچه راهنمایی در کنار گوشی تلفن همراه به خریداران تحویل می‌شود که مراحل و روش ثبت گوشی یا تبلت را به خریداران دقیقا نشان می‌دهد.نام:
ایمیل:
* نظر: