شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
کد خبر: ۱۲۰۴۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
عضو انجمن صنایع پوشاک:

 
 عضو انجمن صنایع پوشاک با‌ اشاره به دامپینگ شرکت‌های خارجی در بازار ایران، گفت: همان‌طور که شاهد تعطیلی کارخانه ارج بودیم، سونامی تعطیلی صنعت پوشاک نیز در راه است.
به گزارش خبرگزاری فارس، افتخاری‌نیا در یک نشست خبری اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های نساجی فعال است و سونامی تعطیلی صنعت پوشاک در حال ایجاد شدن است.
وی با‌اشاره به افزایش حضور شرکت‌های خارجی در صنعت پوشاک ایران افزود: این شرکت‌ها محصولاتشان را با دامپینگ در بازار ایران عرضه می‌کنند و این در حالی است که بخشی از آنها فاقد مجوز از وزارت صنعت هستند. به عنوان مثال دو برند اسپانیایی بدون هیچ مجوزی از وزارت صنعت با ایجاد فروشگاه‌های هزار متری نسبت به عرضه محصولاتشان در ایران اقدام می‌کنند که فروش زیادی هم دارند.
عضو انجمن صنایع پوشاک با بیان اینکه فقط ۱۷ برند خارجی دارای مجوز فعالیت از وزارت صنعت هستند، گفت: از این شرکت‌ها تعهد گرفته شده تا طی دو سال نسبت به تولید ۲۰ درصد محصولات وارداتی به ایران در کشورمان اقدام کنند و ۵۰ درصد این میزان را هم صادر کنند. در این راستا یکی از برندهای خارجی از سرمایه‌گذاری یک میلیون دلاری در ایران خبر داد، ما این سؤال را داریم که واقعا چقدر پول به کشورمان وارد کرده‌اند؟
افتخاری نیا با ‌اشاره به اینکه یک سال از فرصت این ۱۷ شرکت سپری شده است، افزود: حجم بازار پوشاک ایران حدود ۱۴ میلیارد دلار اعلام می‌شود که ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به محصولات ایرانی و بقیه آن نیز به محصولات خارجی اختصاص دارد.
به گفته وی حجم قاچاق در صنعت پوشاک ایران به بیش از پنج میلیارد دلار می‌رسد.
وی در پایان از تدوین سند راهبردی برای رفع چالش‌های صنعت پوشاک خبر داد و گفت: این سند با همکاری فعالان صنعت پوشاک در حال آماده شدن است.نام:
ایمیل:
* نظر: