جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴
کد خبر: ۱۱۸۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اینکه طرح ارز تک نرخی علیرغم همه شعارها هنوز روی کاغذ مانده است انتقاد کرد.عزت‌الله یوسفیان ملا در مصاحبه با رادیو اظهار داشت: قیمت و میزان تولید نفت و همین‌طور نرخ ارز در بودجه سالانه کشور یک عدد فرضی است و متأسفانه به واقعیت نزدیک نیست. بدبختانه در کشور آمار و اطلاعات درستی در دست نیست تا بتوان عدد و رقم مربوط به نفت، ارز و سایر درآمدها را به‌ معنی واقعی کلمه در بودجه سالانه کشور پیش‌بینی کرد.
نماینده مجلس دهم ادامه داد: به‌طور کلی اعداد و ارقام درآمدهای کشور از قبیل فروش نفت، مالیات و غیره به واقعیت نزدیک نبوده بلکه همه مبتنی بر حدس و گمان است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر تقویت زیرساخت‌های آماری در کشور گفت: آمار و اطلاعات صحیح مبنای تصمیم‌گیری درست در هر جامعه‌ای است.
وی همچنین با بیان اینکه تعیین قیمت ارز دستوری نیست بلکه مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار است، افزود: نرخ ارز از مؤلفه‌های تأثیرگذار در اقتصاد است.
یوسفیان ملا با اظهار اینکه تک‌نرخی شدن ارز در کشور ضرورت دارد، اذعان داشت: به‌رغم تمامی شعارهای دولتمردان در ادوار مختلف طرح مزبور هنوز از کلمات روی کاغذ به رفتاری عملی تبدیل نشده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله چابک‌سازی دولت ‌اشاره کرد و گفت: متأسفانه هزینه جاری دولت روز به روز زیاد و زیادتر می‌شود و در مقابل، هزینه‌های عمرانی کشور کم و کمتر می‌شود.
نماینده مردم آمل متذکر شد: بدون شک کوچک‌سازی و چابک‌شدن بدنه دولت می‌تواند آثار مفیدی در اقتصاد کشور داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر کوچک‌سازی دولت و پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در اقتصاد اظهار داشت: در حال حاضر 90 درصد اقتصاد ایران در قبضه بخش دولتی است.
یوسفیان ملا یادآورشد: اقتصاد دولتی تاکنون برای هیچ کشوری سعادت، پیشرفت و تعالی به ارمغان نیاورده است.
همچنین یک کارشناس ارشد بودجه‌ریزی پیش‌بینی کرد نرخ دلار در بودجه سال آینده سه‌هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت هر بشکه نفت ۵۵ تا ۶۰ دلار تعیین شود.
به گزارش تسنیم، موسی‌الرضا ثروتی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: در حال حاضر وجوه حاصل از فروش نفت به داخل منتقل نشده بلکه به ‌ازای دلارهای نفتی کالا به مملکت وارد می‌شود.
این نماینده سابق مجلس در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر عمده واردات ایران از ناحیه صادرات نفت انجام می‌شود، اظهار داشت: صادرات نفت در دوران پسابرجام افزایش یافته ولی متأسفانه پول نفت همچنان به خزانه کشور بازنمی‌گردد.


نام:
ایمیل:
* نظر: