جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
کد خبر: ۱۱۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
معاون بانک مرکزی:


معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به رشد عجیب 10 برابری ارزش ارز دیجیتالی موسوم به بیت کوین در یکسال اخیر به مردم هشدار داد در این بازار ورود نکنند.
ناصر حکیمی دیروز دریک نشست خبری درباره ارزهای «رمزینه» گفت: سند بیت کوین یا همان ارزهای رمزگذاری شده تا پایان نیمه اول سال آینده نهایی و منتشر خواهد شد.
وی با اعلام اینکه ضوابط و چارچوب‌های استفاده از بیت کوین پس از اتمام مطالعات بانک مرکزی تدوین و اعلام خواهد شد، تصریح کرد: برنامه بانک مرکزی برای بیت کوین هنوز نهایی نشده اما باید توجه داشته باشیم که بیت کوین نوسانات شدیدی دارد و در یک سال اخیر ارزش آن 10 برابر شده است.
حکیمی اضافه کرد: به همین دلیل یک عدم اطمینان وجود دارد که آیا می‌توان به این ارز اطمینان کرد زیرا هم اکنون به نظر می‌رسد برخی سوداگران به بیت کوین هجوم برده‌اند. اگر بانک مرکزی زودتر به جمع‌بندی برسد تا پایان امسال نظر خود را درباره بیت‌کوین اعلام خواهد کرد.
خبرنگار فارس در واکنش به این صحبت حکیمی پرسید آیا ایجاد فاصله بین تدوین مقررات و ضوابط بیت‌کوین که قرار است در نیمه دوم امسال اعلام شود با اعلام موضعی که پایان سال انجام خواهد شد خلائی را ایجاد نخواهد کرد؟ چرا که این فاصله بین تدوین ضوابط و اعلام موضع قطعا مشکلاتی را برای مردم ایجاد خواهد کرد. حکیمی پاسخ داد: زمان اعلام سیاست‌ها و ضوابط ارزهای رمز گذاری شده فعلا همان نیمه اول سال آینده است اما اگر بررسی‌ها و مطالعات بانک مرکزی در سال جاری به اتمام برسد قطعا اعلام و منتشر خواهد شد.
وی تاکید کرد: موضع بانک مرکزی همزمان با اعلام ضوابط و مقررات خواهد بود تا خلائی بین این دو ایجاد نشود. اما تلاش می‌کنیم با توجه به فراگیر شدن این مسئله در سال جاری جمع بندی نهایی را اعلام و مقررات مربوطه را هم ابلاغ کنیم.
وی گفت: دیدگاه‌های مختلفی در بانک‌های مرکزی جهان در‌باره این ارزها وجود دارد و دامنه وسیعی از دیدگاه‌ها شامل ممنوعیت کامل تا امکان استفاده از آن را در برمی‌گیرد.
حکیمی ادامه داد: مقداری سوداگری در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و حتی بازاریابی هرمی را در این زمینه شاهدیم که در فضای مجازی دیده می‌شود.
این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه سیاستگذار به جمع‌بندی برای شناختن آن به عنوان ارز رسمی نرسیده، ریسک آن بالاست ضمن اینکه امکان فریب سرمایه گذار وجود دارد.
وی ضمن هشدار به مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین گفت: با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالاست.
معاون فناوری‌های نوین افزود: برخی افراد و شبکه‌ها ابزارهایی ایجاد کرده‌اند که کوپن و ژتون ارز دیجیتال را عرضه می‌کنند اما معلوم نیست آیا این شبکه‌های مجازی داخلی واقعا در قبال پول دریافتی از مشتری بیت‌کوین می‌خرند یا خیر.
وی ادامه داد: بانک مرکزی پیشنهاد نمی‌کند که مردم در این زمینه ورود کنند. تا زمانی که سیاستگذاری نکنیم، نمی‌توانیم آن را ممنوع اعلام کنیم اما می‌توانیم هشدار دهیم.
حکیمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی برنامه‌ای برای جلوگیری از این معاملات ندارد، گفت: ذات ارزهای دیجیتال، نرم افزار است و حتی اگر فیلتر شود، از مسیر دیگری فعالیت می‌کند. از این رو به مردم هشدار می‌دهیم و پیشنهاد می‌کنیم که در این بازار فعلا سرمایه‌گذاری نکنند زیرا فضای فریب سرمایه‌گذاران در بازار داخلی بیت کوین شکل گرفته و احتمال مالباختگی در این بازار وجود دارد.
وی با بیان اینکه بیت کوین از دو جنبه نوسان زیاد و رسمی نبودن آن و نداشتن پشتوانه پرریسک است گفت: در حال رصد این بازار می‌بینیم که این ارز دیجیتال به شکل هرمی در حال رشد است. البته دستگاه‌های ذی ربط در برخورد با شبکه‌های هرمی باید ورود کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: