چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
کد خبر: ۱۱۶۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۸
مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در حال حاضر بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع بانکی در بخش املاک و مستغلات بلوکه شده است ولی چون تقاضا برای آنها وجود ندارد امکان نقد کردن این املاک نیز وجود ندارد.به گزارش خبرگزاری مهر، حسین عبده تبریزی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره سیاست‌های بهینه عرضه زمین گفت: در حال حاضر سیاست‌های عرضه زمین باید تغییرات اساسی کند. سیاستگذاری زمین شهری در سه بعد مالکیت ارزش و کاربری زمین باید به گونه‌ای تصمیم گیری شود که بهره‌برداری از این کالای کمیاب سبب افزایش قیمت زمین نشده و سوداگری در زمین رایج نشود. در حالی که در حال حاضر ما فرایند سوداگری زمین را در کشور شاهدیم.
وی با‌اشاره به رشد قیمت زمین در منطقه یک تهران طی سال‌های ۷۰ تا ۹۳ اظهار داشت: زمین در این منطقه در طول این سال‌ها ۱۹۳ برابر رشد داشته در حالی که در هیچ پروژه یا کسب و کاری چنین حبابی در دارایی نداشته ایم. همچنین در بخش اجاره‌بها طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲، 3/4 برابر شده است. از سوی دیگر دستیابی به ۲میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خالی نشان می‌دهد هیچ گاه سیاست عرضه و تقاضای زمین و مسکن در ایران با یکدیگر هماهنگ نبوده است. به عنوان مثال متراژ مصرفی در تهران بین ۵۰ تا ۷۰ مترمربع است در حالی که سوداگران بسیاری از واحدهای مسکونی را با متراژهای بالا ساختند که با هدف سفته‌بازی بوده ولی چون تقاضا نداشته به عنوان واحد مسکونی خالی باقی مانده است.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت زمین به کل منافع ملی آسیب می‌زند تاکید کرد: گاهی لازم است برای اجرای یک پروژه ریلی یا جاده‌ای ۸۰ درصد هزینه یک پروژه را به خرید زمین برای ساخت اختصاص دهیم بنابراین افزایش قیمت زمین آثار سوءملی دارد.عبده تبریزی افزود: افزایش قیمت زمین علاوه‌بر افزایش قیمت مسکونی بر واحدهای تجاری هم اثر خواهد گذاشت، در نتیجه بر‌اشتغال نیز اثر منفی دارد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ارز مشابه وضعیت مسکن در سال ۸۶ شده و هرکس ارز دارد مانند کسی که مسکن در آن سال داشت فکر می‌کند روز بعد گران‌تر خواهد شد ادامه داد: در حال حاضر سرمایه‌های زیادی در زمین انباشته شده و این انباشت سرمایه به تولید مولد نمی‌انجامد. اگر این ثروت آزاد شود به بخش تولید بیاید ارزش‌های عظیمی خلق خواهد شد. بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع بانکی در بخش املاک و مستغلات بلوکه شده است ولی چون تقاضا برای آنها وجود ندارد امکان نقد کردن این املاک نیز وجود ندارد. در حالی که سیاستگذار بخش زمین نباید اجازه دهد که منابع مالی در این بخش بلوکه شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: