چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
کد خبر: ۱۱۶۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۸
بر خلاف گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی

در حالی که به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تنها قیمت انار با گرانی مواجه شده و بقیه میوه‌ها مشکلی از نظر کمبود و قیمت ندارند، گشتی در بازار میوه و تره بار تهران نشان می‌دهد که انواع میوه به طور میانگین ۲۸ درصد بیشتر از حداکثر نرخ منطقی فروخته می‌شود.
به گزارش ایسنا، دو روز پیش حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفته بود که قیمت انواع میوه و محصولات تره باری مناسب است و تنها انار در این میان با گرانی مواجه شده که ناشی از سرمازدگی سال‌های گذشته و کمبود محصول حاصل از این حادثه طبیعی است، اما به نظر او بقیه میوه‌ها و تره بار مشکلی از نظر قیمت نداشتند.
وی همچنین نرخ سود منطقی برای خرده فروشی‌ها و فروشندگان میوه و سبزی را ۳۵ درصد دانسته بود اما مشاهدات میدانی از بازار میوه و تره بار نشان می‌دهد که قیمت این محصولات فاصله زیادی با نرخ منطقی دارند و تقریبا هیچ کدام از انواع میوه و تره بار در بازار تهران به قیمت درست و منطقی فروخته نمی‌شوند.
چنانچه گشتی در بازار میوه و تره بار پایتخت نشان می‌دهد که انواع میوه به طور میانگین ۲۸ درصد بیشتر از حداکثر نرخ منطقی (نهایتا ۳۵ درصد سود + قیمت عمده‌فروشی) فروخته می‌شود.
به گونه‌ای که به عنوان مثال نرخ منطقی برای هر کیلوگرم انار به عنوان گران‌ترین میوه در بازار عمده فروشی از ۲۷۰۰ تا ۹۴۵۰ تومان است در حالی که این محصول در میوه فروشی‌های مختلف سطح شهر از ۳۰۰۰ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود.
جالب‌تر اینکه بسیاری از میوه‌های دیگر نیز قیمت‌های بالایی دارند که می‌توان به سیب سفید ۸۰۰۰ تومانی، موز ۷۰۰۰ تومانی، هلو ۹۰۰۰ تومانی و شبرنگ ۶۵۰۰ تومانی ‌اشاره کرد که قیمت‌شان با نرخ‌های منطقی محاسبه شده براساس همان ۳۵ درصد تفاوت بسیاری دارد.
چرا که در این میان، قیمت محصولاتی مانند هندوانه با 60 درصد، گوجه فرنگی گلخانه‌ای با ۵۰ درصد، سیب سفید با ۴۰ درصد و هلو با ۴۰ درصد بیشترین فاصله را با نرخ منطقی که فروشندگان باید بفروشند، دارد و نشان می‌دهد که در حال حاضر بازار سودجویی در کدام میوه‌ها گرم‌تر است و مشخص نیست دستگاه‌های نظارتی چه می‌کنند و چرا با این فروشندگان گرانفروش و سودجو برخورد نمی‌کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: