سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۱
کد خبر: ۱۱۶۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۶
آیت‌الله اراکی مطرح کرد
آیت‌الله اراکی تفرقه را بزرگترین چالش تهدیدکننده جامعه اسلامی دانست و بر ضرورت بکارگیری استراتژی دیپلماسی وحدت تأکید کرد.به گزارش رسا، آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم افتتاحیه اولین «اجلاس بین‌المللی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت اسلامی» با ‌اشاره به اینکه مهم‌ترین وظیفه ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مسئله وحدت جهان اسلام است، اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم به یک امت واحده اسلامی دست پیدا کنیم، باید استراتژی دیپلماسی وحدت را به کار گیریم.
وی ادامه داد: امروز مسئله اتحاد و همگرایی جامعه اسلامی بسیار مهم است و همه اندیشمندان جامعه اسلامی در این اندیشه به سر می‌برند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: امروز تفرقه بزرگترین چالش تهدیدکننده جامعه اسلامی است، بنابراین ما در این اجلاس به دنبال این هستیم که راهی را فراتر از اجلاس‌های وحدتی که تاکنون در ایران و سراسر جهان برگزار شده است، طی کنیم.
آیت‌الله اراکی با‌اشاره به اهداف این اجلاس، یادآور شد: ما در این اجلاس به دنبال یک راهبرد عملی و میدانی برای ایجاد یک انسجام بین‌المللی بین فعالان حوزه وحدت هستیم، خوشبختانه در همه جای دنیای اسلام افرادی هستند که دغدغه وحدت دارند و برای این موضوع نیز تلاش می‌کنند.
وی با بیان اینکه در این اجلاس ابتدا به دنبال این هستیم که یک پیوست عملیاتی و راهبردی بین اتحادیه‌ها، نهادها، انجمن‌ها و مؤسسات فعال تقریبی ایجاد کنیم، تصریح کرد: در مرحله بعد وظیفه ما این است که فعالان عرصه تقریب را برای پشتیبانی دیگر نهادهای تقریبی ترغیب کنیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان داشت: ما امروز در این اجلاس از همه شخصیت‌های حاضر درخواست داریم برای نهادهای تقریبی در کشورهای خود برنامه‌ریزی کنند، در واقع آنها با تکثیر نهادهای وحدت گرای همسو می‌توانند مقدمات تشکیل امت واحده اسلامی را فراهم کنند.
وی با‌ اشاره به تعریف امت واحده، خاطرنشان کرد: امت واحده اسلامی به معنای برداشتن مرزهای جغرافیایی کشورهای اسلامی نیست، در واقع ما باید تلاش کنیم همچون اتحادیه اروپا برای کلیه کشورهای اسلامی طرح‌هایی در عرصه اقتصاد، فرهنگ، سیاست، تجارت و ... داشته باشیم و از این رو به یک امت واحده برسیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: