جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
کد خبر: ۱۱۳۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
مسابقات والیبال جام قهرمانان بزرگ جهان - ژاپن


سرویس ورزشی-
تیم ملی والیبال ایران در دومین دیدار خود در مسابقات جام قهرمانان بزرگ مردان جهان موفق شد روز گذشته آمریکا دارنده سه مدال طلای المپیک را شکست دهد.
دومین روز هفتمین دوره مسابقات والیبال جام قهرمانان بزرگ مردان جهان روز گذشته (چهارشنبه) با سه دیدار در سالن «گایشی هال» شهر ناگویا ژاپن پیگیری شد. در دومین دیدار روز دوم این رقابت‌ها ، تیم‌های ایران و آمریکا در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که دو تیم در روز نخست یک پیروزی به دست آورده بودند و برای دومین برد و صدرنشینی در جدول مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند.
ملی‌پوشان آمریکا در ست‌های اول و دوم ۲۵ بر ۲۰ و ۲۵ بر ۱۷ به پیروزی رسیدند اما در ست‌های سوم تا پنجم به ترتیب با امتیازهای ۲۷بر ۲۵، ۲۵ بر ۲۱ و ۱۵ بر ۱۲ مغلوب ایران شدند تا پنجمین شکست خود برابر ایران را در تاریخ والیبال تجربه کنند. تیم ملی والیبال ایران با کسب این پیروزی با دو برد و ۴ امتیاز صدرنشین جدول این رقابت‌ها شد.
ایران چگونه برابر آمریکا صاحب برتری شد؟
ایگور کولاکوویچ در ابتدای این مسابقه از ترکیب سعید معروف، سید محمد موسوي، امیر غفور، فرهاد قائمي، میلاد عبادی‌پور، سامان فائزی، مهدی مرندی برای دریافت و مصطفی حيدري براي توپ‌گیري استفاده کرد. جان اسپیرو سرمربی تیم ملی والیبال آمریکا در ابتدای این دیدار از ترکیب متیو اندرسون، تیلور ساندر، جفری جندریک، میکا کریستنسون، بنجامین پتچ، مکسول هولت و اریک شوجی استفاده کرد.
نخستین امتیاز ست نخست به تیم ایران رسید. وقت استراحت فنی نخست ۸ بر ۵ به آمریکا رسید. ایگور کولاکوویچ در این ست دو درخواست ویدیو چک کرد که در هر دو مورد اعتراض ایران رد شد. در امتیاز ۱۵ بر ۱۰ به سود آمریکا، ایران وقت استراحت درخواست کرد. وقت استراحت فنی دوم این ست نیز ۱۶ بر ۱۰ به آمریکا رسید. تیم ایران در ادامه سه امتیاز متوالی به دست آورد. در نهایت تیم ایران نتیجه این ست را ۲۵ بر ۲۰ به آمریکا واگذار کرد. در ست نخست رضا قرا نیز به میدان رفت.
تیم ایران ست دوم را نیز با ترکیب ست نخست شروع کرد. وقت استراحت نخست این مسابقه ۸ بر ۴ به سود آمریکا شد تا اختلاف چهار امتیازی در ابتدای این ست نیز برای تیم ایران بوجود آید. در امتیاز ۱۱ بر ۷ به سود آمریکا، محمد جواد معنوی نژاد به میدان آمد. وقت استراحت فنی دوم این ست ۱۶ بر ۱۱ به آمریکا رسید. در نهایت این ست نیز با امتیاز ۲۵ بر ۱۷ به سود آمریکا به پایان رسید.
در ست سوم نخستین امتیاز به ایران رسید و تا امتیاز چهارم نیز ایران پیش بود. وقت استراحت فنی نخست این ست ۸ بر ۷ به آمریکا رسید. در امتیاز ۱۲ بر ۹ و پس از اینکه سرویس اندرسون با ۱۱۲ کیلومتر سرعت تبدیل به امتیاز برای آمریکا شد، کولاکوویچ وقت استراحت درخواست کرد. در امتیاز ۱۵ بر ۱۱ به سود آمریکا، مسعود غلامی نیز به میدان رفت. وقت استراحت دوم فنی نیز ۱۶ بر ۱۲ به آمریکا رسید. ملی‌پوشان ایران در پوئن‌های پایانی این ست عملکرد بسیار خوبی برابر آمریکا داشتند و علاوه بر جبران چهار امتیاز اختلاف در امتیاز ۲۳ نیز از حریف پیش افتادند. در امتیاز ۲۶ بر ۲۵ به سود ایران، سال افزون به زمین آمد. در نهایت این ست ۲۷ بر ۲۵ به سود ایران شد تا ملی‌پوشان نتیجه این ست را به سود خود خاتمه دهند.
در ست چهارم نخستین امتیاز به آمریکا رسید. در این ست همانند ست سوم محمدجواد معنوی‌نژاد از ابتدای ست در ترکیب تیم ایران قرار گرفت. ملی‌پوشان در امتیاز ۶ دو پوئن از آمریکا پیش افتادند، اما آمریکا دو امتیاز متوالی به دست آورد تا دو تیم مساوی شوند. وقت استراحت فنی نخست این ست ۸ بر ۷ به ایران رسید. برتری تیم ایران در این ست ادامه داشت و بازیکنان آمریکا نیز تمرکز خود را به همین دلیل از دست داده بودند. آمریکایی‌ها در این ست سرویس‌های زیادی خراب کردند. وقت استراحت فنی دوم ۱۶ بر ۱۴ به سود ایران شد. در امتیاز ۲۰ بر ۱۸ به سود ایران، داور رای به سود آمریکا داد که با درخواست ویدیو چک کولاکوویچ، امتیاز به ایران برگشت و نتیجه ۲۱ بر ۱۸ شد. در نهایت این ست نیز ۲۵ بر ۲۱ به سود ایران به پایان رسید تا ایران یک امتیاز از آمریکا گرفته باشد.
تیم ملی والیبال ایران در ست پنجم دیدار حساس با آمریکا باز هم نمایشی بسیار خوب برابر آمریکا داشت و تا امتیاز ششم از این تیم پیش بود. تنها وقت استراحت فنی این ست ۸ بر ۷ به سود ایران شد تا دو تیم در زمین جابه‌جا شوند. امتیاز نهم ایران با سرویس میلاد عبادی‌پور به دست آمد. آمریکا برای این امتیاز درخواست ویدیو چک کرد مبنی بر خطای میلاد اما باز هم رای داور تایید شد. امتیاز بعدی هم به ایران رسید. روند خوب تیم ایران ادامه یافت و در نهایت این ست نیز ۱۵ بر ۱۲ به سود ایران پایان یافت تا ملی‌پوشان ایران بازی باخته برابر آمریکا را به برد دو امتیازی تغییر دهند.
برتری ایران در چهاردهمین جدال
این مسابقه چهاردهمین جدال تیم‌های ایران و آمریکا در طول تاریخ بود که به سود شاگردان کولاکوویچ به پایان رسید تا ایران پنجمین برد خود را به دست آورند. تیم‌های ملی ایران و آمریکا نخستین بار ۴۷ سال پیش در مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۷۰ در گروهی که برای تعیین رتبه‌های ۱۷ تا ۲۴ تشکیل شده بود به مصاف هم رفتند. آن بازی را آمریکا سه بر دو به سود خود رقم زد، این تیم در نهایت هجدهم شد و ایران بیست و یکم. اولین پیروزی تاریخ والیبال ایران مقابل آمریکا در مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان سال ۲۰۱۳ به دست آمد. آخرین پیروزی‌های ایران برابر آمریکا نیز دو برد سه بر صفر در لیگ جهانی ۲۰۱۵ در تهران بود. در دیگر دیدارهای روز گذشته ایتالیا سه بر دو برزیل را شکست داد تیم فرانسه موفق شد با نتیجه سه بر صفر ژاپن را شکست دهد.
برنامه کامل مسابقات
تیم‌های شرکت‌کننده در جام قهرمانان بزرگ جهان امروز (پنج‌شنبه) استراحت دارند و این رقابت‌ها از روز جمعه در شهر اوکاسا پیگیری خواهد شد که برنامه دیدارهای باقیمانده به این شرح است:
جمعه ۲۴ شهریورماه: اوساکا
* ایران ........................................................... برزیل (ساعت 08:10)
* فرانسه ...................................................................................... آمریکا
* ژاپن ........................................................................................... ایتالیا
شنبه ۲۵ شهریورماه: اوساکا
* برزیل ....................................................................................... آمریکا
* فرانسه ....................................................................................... ایتالیا
* ژاپن ............................................................... ایران(ساعت 14:45)
یکشنبه ۲۶ شهریورماه: اوساکا
* ایتالیا ........................................................................................ آمریکا
* ایران ............................................................ فرانسه(ساعت 10:10)
* ژاپن .......................................................................................... برزیلنام:
ایمیل:
* نظر: