جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۸
کد خبر: ۱۱۳۸۴۲
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۵
دبیر شورای عالی امنیت ملی:


دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: گزارش‌های مستندی در اختیار ما قرار گرفته که ائتلاف به رهبری آمریکا به جای جنگ با داعش دنبال مدیریت آن بوده و در مواردی که امکان سرکوب وجود داشته نه تنها اقدام نکرده، بلکه برای فرار از معرکه به آنها کمک کرده است.
علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی با روزنامه الوفاق، آزادسازی دیرالزور که در ادامه سلسله عملیات والفجر صورت گرفت را ضربه نهایی بر بقایای گروهک تروریستی تکفیری داعش در سوریه دانست.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر تاثیر راهبردی موفقیت در این عملیات‌ها و به ویژه موقعیت ویژه دیرالزور به لحاظ ژئوپلتیکی و اقتصادی که موجب تقویت محور مقاومت و جبهه واقعی مقابله با تروریسم شده است، خاطرنشان کرد: با پاکسازی تدریجی مرزهای عراق و سوریه عرصه بر گروه‌های تروریستی تنگ‌تر خواهد شد.
وی در پاسخ به سؤالی درخصوص پیام آزادسازی شهرهای مهم موصل و تلعفر توسط ارتش و نیروهای مردمی(الحشد‌الشعبی) عراق گفت: این دستاوردها نشان داد عراق نیازی به دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای و خارجی برای پیشبرد راهبردهای دفاعی و امنیتی خود ندارد و با اتکا به نیروهای بومی قادر است از تهدیدها عبور کند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: نبرد با داعش در عرصه امنیتی، فرهنگی و اعتقادی همچنان ادامه دارد و باید برای نابودی ریشه‌های تفکر داعش‌ساز که مورد حمایت برخی کشورهای منطقه است مقابله مستمری را دنبال کرد.
وی در پاسخ به مواضع اخیر مسئولان اقلیم کردستان عراق درخصوص برگزاری رفراندوم گفت: در شرایطی که عراق به مرحله پایانی رهاسازی خاک خود از دست تروریست‌های تکفیری نزدیک می‌شود، این اقدامات که وجاهت و اعتبار قانونی نیز ندارند به طور قطع اثرات غیرامنیتی بر منطقه، عراق و به ویژه اقلیم کردستان خواهد داشت.
شمخانی خاطرنشان کرد: مشکل مردم عراق با تجزیه مبتنی بر گرایشات قومی و مذهبی حل نشده و این گونه اقدامات به واسطه تضعیف ژئوپلتیک و انسجام داخلی می‌تواند معضلات جدیدی را نیز به دنبال داشته باشد و موجب سوءاستفاده قدرت‌های فرامنطقه‌ای و سیطره اقتصادی و سیاسی آنان در منطقه شود.شمخانی در پاسخ به سؤالی درخصوص انتقال نیروهای داعش و خانواده‌های آنها به منطقه البادیه سوریه گفت: اجازه دادن حزب‌الله به جابجایی تعدادی از عناصر تحت محاصره از یک محور عملیاتی در خاک سوریه به محور دیگر در آن کشور یک تاکتیک عملیاتی است و تغییری در راهبرد جنگ با تروریست‌ها ندارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: ما همان‌طور که در جنگ با تروریست‌ها جدی و محکم هستیم در پیشگیری از وقوع جنایت انسانی نسبت به خانواده، زنان و کودکان تروریست‌ها هم مصمم هستیم و این تفاوت نبرد جبهه مقاومت با داعش نسبت به ائتلاف آمریکایی است که طی آن با بمباران‌های بی‌هدف غیرنظامیان بسیاری را قربانی کرده است.
وی برخی از کشورهایی که مدعی مبارزه با تروریسم هستند را فاقد صداقت و جدیت دانست و گفت: این کشورها و در راس ائتلاف ادعایی آنها که آمریکا قرار دارد، تاکنون چه اقدام موثری را در مبارزه با تروریست‌ها و یا آزادسازی مناطق ‌اشغالی توسط داعش و دیگر گروه‌های تکفیری انجام داده‌اند؟مقام عالی امنیتی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: آمریکا امروز برای سرپوش گذاشتن بر حمایت‌هایی که از داعش در این سال‌ها داشته، ژست مقابله با داعش و جلوگیری از اجرای توافق حزب‌الله برای خروج خانواده تروریست‌ها را در سوریه گرفته است.
شمخانی افزود: آنچه که ما تاکنون از آمریکا و همپیمانانش دیده‌ایم بمباران مناطق مسکونی و قتل‌عام زنان و کودکان و هدف قرار دادن مواضع ارتش سوریه و نیروهای مردمی عراق و برخی عملیات‌های محدود غیرموثر و در لوای آن ارسال کمک‌های لجستیکی به تروریست‌ها بوده است.
 وی افزود: جبهه مقاومت در این راه سرمایه‌های عظیمی از جمله فرزندان عزیز خود را به خاطر امنیت و استقرار ملت‌های منطقه تقدیم کرده که شهید محسن حججی نمونه‌ای بارز از این جوانان شجاع و فداکار است.


نام:
ایمیل:
* نظر: