يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵
کد خبر: ۱۱۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۶
ولایتی در جمع خبرنگاران:

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آقای آمانو، مأمورانش و هیچ بیگانه دیگری حق ندارند از مراکز نظامی ما بازدید کنند زیرا این مراکز جزو مناطق ممنوعه است.
به گزارش تسنیم، علی‌اکبر ولایتی پس از دیدارهایی با وزیر خارجه اسبق استرالیا و فرانسه در جمع خبرنگاران درباره اظهارات روز گذشته آمانو مبنی بر اینکه آژانس در صورت نیاز می‌تواند به سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد و تفاوتی بین سایت‌های نظامی و غیرنظامی وجود ندارد، اظهار داشت: در قرارهای گذشته با آژانس به هیچ عنوان دسترسی به سایت‌های نظامی نبود و اگر چنین بود ما توافق نمی‌کردیم. ادعای چنین حقی اختراع آقای آمانو است.
وی در همین زمینه گفت: اگر او مستقل بود و تصمیم‌گیری‌اش بر اساس استقلال بود، باید برای بازدید از مراکز هسته‌ای رژیم صهیونیستی فشار می‌آورد زیرا وجود سلاح هسته‌ای در سرزمین‌های‌ اشغالی بزرگ‌ترین خطر برای منطقه خاورمیانه است. آمانو در این زمینه تجاهل می‌کند و هیچ پاسخی ندارد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: آقای آمانو، مأمورانش و هیچ بیگانه دیگری حق ندارند از مراکز نظامی ما بازدید کنند، زیرا این مراکز جزو مناطق ممنوعه است و برای هر بیگانه و وابسته به بیگانه‌ای حریم امنیتی به‌کلی سرّی محسوب می‌شود.
ولایتی درباره بحران سوریه نیز گفت: علی‌رغم گذشت 6 سال از بحران در منطقه، جنگ‌های نیابتی و حمایت برخی کشورهای منطقه و غربی از تروریسم و جریانات تکفیری و افراطی، شاهد موفقیت دولت‌های قانونی و مستقل سوریه، لبنان و عراق هستیم. این دولت‌ها امروز نسبت به گذشته از ثبات و استواری بیشتری برخوردار هستند و کشورهای غربی باید سیاست مستقل و مناسب با واقعیات منطقه اتخاذ کنند.
وی افزود: حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای منطقه بسیار مهم است و علیرغم برنامه‌ریزی برخی کشورهایی که تجزیه کشورهای دیگر را دنبال می‌کنند، این توطئه تحقق نخواهد یافت.
گراد ایوانز، وزیر اسبق امور خارجه استرالیا و رئیس ‌دانشگاه ملی این کشور نیز در دیدار با مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، اظهار داشت: متعهد به روابط دوجانبه بین ایران و استرالیا هستیم که این رابطه حدود 50 سال سابقه دارد و هیچگاه قطع نشده است. وی ابراز داشت: برای دولت ایران احترام فوق‌العاده قائلم و معتقدم ما با ایران بر روی مسائل اساسی و کلی اتفاق نظر داریم.
ایوانز تأکید کرد: استرالیا همچنان به این توافقنامه پایبند می‌ماند و اگر آمریکا بخواهد از آن خارج شود، حتما اقدام خواهیم کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: