شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
کد خبر: ۱۱۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۸
لزوم مقابله با قاچاق
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: سهم واردات اسباب‌بازی به کشور از ابتدای سال ۹۶ تاکنون ماهانه ۷ میلیون دلار بوده است.


محسن حموله درباره نقش شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای مقابله با قاچاق این کالا به مهر گفت: به جرأت می‌توان گفت که در بحث قانون‌گذاری و تدوین دستورالعمل، قوانین محکم و خوبی وجود دارد اما چند عامل باید دست به دست هم بدهند تا از ورود اسباب‌بازی ممنوعه خودداری شود.
حموله افزود: دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ۱۱ عضو از وزارت خانه‌ها، نهادها و اصناف مختلف دارد که ریاست آن بر عهده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است اما انتظار ما این است که همه وزارت خانه‌ها و نهادهای مرتبط باید به ما در مبارزه با قاچاق کمک کنند.
وی با‌اشاره به میزان واردات اسباب‌بازی از مبادی قانونی گفت: الان ترخیص اسباب‌بازی در گمرک با مجوز شورای نظارت بر اسباب‌بازی صورت می‌گیرد و واردات ما در سال ۱۳۹۵، سه هزار و ۲۶۴ پرونده بوده که از این تعداد ۱۱۷ هزار و ۹۷۵ نمونه اسباب‌بازی بازرسی شده و شورا برایشان مجوز صادر کرده است.
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و همچنین گمرک باید وارد عمل شوند چراکه جلوگیری از قاچاق، نیازمند یک عزم ملی است و شورای نظارت بر اسباب‌بازی به تنهایی نمی‌تواند راه به جایی ببرد و تنها می‌تواند به سیاستگذاری در زمینه اسباب‌بازی بپردازد؛ به شرط آنکه دیگران، خود را ملزم به رعایت این قوانین و سیاست‌ها بدانند برای مثال ما در بازدیدی که از یک فروشگاه زنجیره‌ای داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بیش از ۷۰ درصد اسباب بازی‌ها ممنوعه و قاچاق است، در صورتی که آن فروشگاه یک شورای خرید دارد که مبادی خرید را مشخص می‌کند و باید با شورای نظارت بر اسباب‌بازی مشورت کند.
حموله درباره وظایف شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: ساماندهی موضوع اسباب‌بازی از طریق حمایت، هدایت و نظارت بر طراحی، ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی کودکان، تدوین آیین نامه‌ها، دستور العمل‌ها و ضوابط و مقررات، سیاست‌ها و خط مشی‌های ناظر بر حمایت، هدایت و نظارت بر طراحی، ساخت و واردات و صادرات و توزیع اسباب‌بازی و جلوگیری از فعالیت‌های خارج از ضابطه و نیز تهیه موارد و اطلاعات ضروری برای استفاده صحیح از اسباب بازی‌ها و اعلام موارد هشدار دهنده در جهت تامین سلامت جسمی، روانی، فرهنگی و اجتماعی از جمله کارهای ماست.
وی با ‌اشاره به تاریخچه واردات اسباب‌بازی به ایران‌اشاره و بر ضرورت نظارت بر آن تاکید کرد و گفت: واردات اسباب‌بازی از مهرماه سال ۸۱ آغاز شد چون شورای نظارت بر اسباب‌بازی‌ها معتقد بود در دنیا، وسایل خوبی ساخته می‌شود که بچه‌های ما باید از آن استفاده کنند اما طبیعی است که باید یک سیستم نظارتی وجود داشته و اسباب‌بازی‌های وارداتی را کنترل کند.
این مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: سال ۱۳۸۱ که واردات اسباب‌بازی آغاز شد، سهم اندکی از بازی‌ها به بازی‌های فکری و آموزشی و کمک آموزشی اختصاص داشت اما رفته رفته میزان ورود این بازی‌ها بیشتر شد و خانواده‌ها دریافتند که کودکان می‌توانند با بازی بیاموزند. حالا بیش از ۱۵ درصد اسباب بازی‌های وارداتی، بازی‌های خلاقانه و آموزشی است.


نام:
ایمیل:
* نظر: