شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۹
کد خبر: ۱۱۱۱۲۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دیپلمات‌های کشورش در «هاوانا» قربانی «حمله علیه سلامت خود» شده‌اند به نحوی که قدرت شنوایی خود را از دست داده‌اند!


این اظهارات بعد از آن مطرح شد که خبر رسید دیپلمات‌های آمریکایی و کانادایی در کوبا بر اثر «اتفاقات اسرارآمیزی» دچار مشکلات سلامتی شامل از دست رفتن قوه شنوایی خود شده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشته مقام‌های آمریکایی اندکی بعد فاش کردند که دیپلمات‌هایشان در کوبا مبتلا به علائم غیرقابل توضیحی از جمله از دست دادن شنوایی خود شده‌اند و دولت کانادا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد، دست‌کم یک دیپلماتش در کوبا دچار ضعف شنوایی شده است.»
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا اما در واکنش به این خبرها اعلام کرده: «ما مقام‌های کوبا را از بابت پیدا کردن عامل اجرای این حملات علیه سلامتی دیپلمات‌ها مسئول می‌دانیم... در پاییز 2016  چند دیپلمات آمریکایی مبتلا به از بین رفتن قوه شنوایی خود به شکلی اسرارآمیز شده‌اند. برخی از علائم در دیپلمات‌ها، به حدی شدید بود که مجبور به لغو زودهنگام سفرشان به کوبا و بازگشت به آمریکا شدند.» چند مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند احتمالا این اختلال شنوایی در اثر «استفاده عمدی» از یک دستگاه که از امواج صوتی خارج از محدوده شنوایی انسان استفاده کرده، ایجاد شده است.
نکته جالب توجه دیگر اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند «کوبا در پاییز 2016 هنگامی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تلاش می‌کرده روابط کشورش با کوبا را تقویت کند، اقدام به آسیب زدن به دیپلمات‌های آمریکایی و کانادایی کرده است.»
دولت کوبا روز چهارشنبه  با انتشار بیانیه‌ای گفته، کشورش اجازه نداده و نخواهد داد که از خاک کوبا برای اقدام علیه مقام‌های دیپلماتیک و خانواده‌هایشان بدون هیچ استثنایی استفاده شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: