سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰
کد خبر: ۱۰۸۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱

 محققان آمریکایی با بررسی عوارض جانبی شیمی‌درمانی در درمان سرطان بدخیم سینه دریافتند که داروهای شیمیایی مورد استفاده در درمان سرطان، احتمال پراکندگی سلول‌های سرطانی و مهاجرت آن‎ها به سایر اندام‌ها را افزایش می‌دهد.
به گزارش تلگراف، شاید برای همه بیماران مبتلا به انواع سرطان مخصوصا سرطان سینه، شیمی‌درمانی بهترین روش درمانی باشد، اما آمار مرگ‌ومیر سالانه 11هزار نفر از 55 هزار زن تحت درمان با داروهای شیمی‌درمانی در آمریکا به نوعی بیانگر عدم بازده درمانی این روش است.
محققان معتقدند اگر چه شیمی‌‌درمانی در کوتاه مدت بافت تومور را کوچک و تقریبا غیرفعال می‌کند، اما عوارض منفی این روش درمانی در بلند مدت احتمال رشد مضاعف تومورها و پراکندگی آنها در سایر بافت‌ها را افزایش می‌دهد.
نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که درمان سرطان با داروهای سمی احتمال فعال شدن مکانیسم بازیابی بدن را افزایش و به دنبال آن خطر رشد مجدد تومورهای سرطانی را زیاد می‌کند.
دکتر جرج کاراگیانیس، متخصص سرطان‌شناسی از دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین نیویورک اظهار کرد: مطالعات ما نشان داد درمان سرطان با روش شیمی‌درمانی شاید در مرحله اول با موفقیت‌هایی همراه باشد، اما پس از پایان یا کاهش دوز داروها، احتمال جدا شدن و پراکنده شدن سلول‌های سرطانی افزایش می‌یابد.
وی در ادامه افزود: زنان تحت درمان شیمی‌درمانی برای اطمینان از عدم پراکندگی سلول‌های سرطانی در سایر اندام‌های بدن می‌توانند قبل از اقدام به درمان شیمی‌درمانی از تومور نمونه برداشت کنند تا در آزمایشگاه تاثیر داروهای شیمی‌درمانی به صورت عینی مورد آزمایش قرار گیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: