دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
کد خبر: ۱۰۸۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
گری سیک:
مقام ارشد سابق دولت آمریکا گفـت: افراد زیادی در دولت (ترامپ) وجود دارند که مایل به تغییر نظام در ایران هستند و این بسیار خطرناک است چرا که معمولا این رویکرد نتایج معکوس و تبعات ناخوشایندی را در پی دارد.


«گری سیک» مقام ارشد سال‌های دور دولت آمریکا از جمله مشاور امنیتی ملی «جیمی کارتر» رئیس جمهور سال‌های 77 تا 81 میلادی  این کشور، در گفت و گو با نشریه «ایرانیست» با توضیحاتی پیرامون دولت پهلوی و برخی موارد مرتبط و نیز کودتای سال 1953 میلادی به رهبری آمریکا که اینک برخی از اسناد آن از بایگانی خارج شده است، گفت: «این روابط بطور اساسی بر مبنای این ایده شکل یافتند که «ایران یک دشمن» بوده  و این نگرش‌ها  تاکنون تغییر نکرده و دولتمردان آمریکا نیز مایل به همکاری با ایران نیستند. آن‌ها حتی به تعاملی با ایران که نتایج مثبت داشته باشد همچون مورد افغانستان و دیگر مکان‌ها که شاهدش بودیم نیز علاقه‌ای ندارند و تا جایی که بتوانند مخالف ایران هستند. افراد زیادی در دولت (ترامپ) وجود دارند که مایل به تغییر نظام در ایران هستند و این بسیار خطرناک است.»
گری سیک در باره اظهارت اخیر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که درباره تغییر نظام ایران سخن گفته بود و اینکه چرا واشنگتن متوجه نشده  روش برخورد با ایران چنین نیست، گفت: «تغییر نظام همواره ایده‌ای وسوسه برانگیز است. دولت‌ها در همه جا فکر می‌کنند که می‌توانند حکومت را تغییر یا حاکمانی را جابجا کنند و همه چیز خوب به پیش می‌رود. اما معمولا این رویکرد نتایج معکوس و تبعات ناخوشایندی را در پی دارد. آن‌ها تاکنون درس عبرت نگرفته‌اند و  هنوز معتقدند همه مشکلات آن‌ها به  حضور حاکمی در یک مکان گره خورده است.»
وی در ادامه درباره دیدگاه مبهم دولت ترامپ درباره تغییر نظام  در ایران و مفهوم آن گفت: « مطمئن نیستم که دولت ترامپ دیدگاهی این چنینی دارد. دولت ترامپ دارای چندین دیدگاه است. هر چند که برای دولتی چون آمریکا وجود چند دیدگاه نیز امری غیرمعمول نیست.» گری سیک درباره گروهک منافقین و گزینه مورد نظر ترامپ برای جایگزینی با جمهوری اسلامی نیز گفت: «آن‌ها بین 50 تا 100 هزار دلار به اشخاص برای سخنرانی و ترویج پیامشان  مبنی بر اقدام خشونت آمیز علیه نظام ایران و براندازی آن پرداخت می‌کنند. اگر منبع مالی آن‌ها را تشخیص می‌دادیم، آنگاه بهتر این افراد را می‌شناختیم .منابع آن‌ها قابل توجه بوده و دارای نفوذ سیاسی زیادی هستند.»


نام:
ایمیل:
* نظر: