جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
کد خبر: ۱۰۸۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۶
مشکلات کمیته ملی المپیک برای اعزام ورزشکاران به بازی‌های داخل سالن آسیا ادامه دارد
معرفی دو نماینده در هر وزن و ماده رشته‌های انفرادی بازی‌های داخل سالن آسیا یکی از دو موضوع اصلی در نامه اعتراض رئیس کمیته ملی المپیک به رئیس شورای المپیک آسیاست.کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک هفته گذشته در نامه ای خطاب به «شیخ احمد الصباح» رئیس شورای المپیک آسیا (OCA) اعتراض این کمیته را نسبت به اقداماتی که ترکمنستان برای میزبانی پیش روی خود، انجام داده است، به طور رسمی اعلام کرد.
ترکمن‌ها از ٢٦ شهریورماه میزبان پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا هستند که برای دومین بار همزمان با هنرهای رزمی آسیا برگزار می‌شود. آنها از ماه‌ها پیش برای میزبانی ٦٩ کشور شرکت‌کننده، امکانات لازم را به گونه‌ای آماده و تجهیز کردند که توانستند در همان اولین نشست هماهنگی سرپرستان کاروان کشورها، توجه و نظر مثبت شرکت‌کنندگان را جلب کنند اما در ادامه برخی اقدامات انجام شده اعتراض کشورها و از جمله ایران را به همراه داشت.
یکی از این اقدامات در رابطه با سیستم ثبت‌نام اعضای کاروان کشورها در مرحله دوم و ماقبل آخر بود. قرار بود این مرحله از ثبت‌نام دو هفته پیش طی نشستی در عشق‌آباد انجام شود اما مسئولان کمیته برگزاری بازی‌ها به یکباره نشست را لغو کرده و سیستم «تله کنفرانس» را جایگزین آن کردند.
دلیل اعتراض ایران مشخص شد
آنچه اعتراض اصلی کمیته ملی المپیک را موجب شده این است: «امکان ثبت‌نام دو ورزشکار از هر کشور در هریک از ماده‌ها و اوزان رشته‌های انفرادی بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا»؛ مسئله‌ای است که کمیته ملی المپیک نسبت به آن به شدت معترض است به خصوص اینکه اولا برخلاف قوانین OCA  است و ثانیا در گستردگی کاروان کشورها و حتی مدال‌آوری آنها تاثیرگذار است درحالیکه قانونی و منطقی نیست.
اصغر رحیمی، سرپرست کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در پاسخ به این پرسش که «با این شرایط چرا ایران هم در هر وزن و ماده رشته‌ها، دو نماینده معرفی نمی‌کند؟»، گفت: به هرحال هرچه تعداد ورزشکاران بیشتر باشد، هزینه آماده‌سازی و اعزام آنها بیشتر می‌شود در حالیکه کمیته ملی المپیک همین الان هم به خاطر عدم دریافت بودجه با مشکل مالی مواجه است. البته مسئله اصلی قانونی نبودن این تصمیم است. در واقع الان انتقاد اصلی ما از شورای المپیک آسیاست که نسبت به بازی‌ها و اقداماتی که ترکمن‌ها انجام می‌دهند، اینقدر بی‌توجه هستند. همان‌طور که قبلا گفتم شورای المپیک آسیا، ورزش قاره را رها کرده است.
وی در پایان تاکید کرد: باید اطلاعات خود را در این مورد که دقیقا چه کشورهایی اقدام به معرفی دو نماینده در هر وزن و ماده رشته‌های انفرادی کرده‌اند، کامل کنیم ضمن اینکه منتظر هستیم ببینیم OCA چه عکس‌العملی نشان می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: