دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۴
کد خبر: ۱۰۸۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
ادبیات عجیب اردوغان در سالگرد کودتای نافرجام
رئیس‌جمهور ترکیه در جمع مردم همزمان با سالگرد کودتای نافرجام این کشور خطاب به مخالفان و کسانی که به گفته او «با کودتاچیان همکاری دارند گفت: قصد دارد بر تن آنها لباس گوانتانامو پوشانده و گردنشان را بزند!


رئیس‌جمهور ترکیه که در مراسم اولین سالگرد کودتای نافرجام 2016، سخنرانی می‌کرد با ادبیاتی عجیب تهدید کرد گردن خیانت‌کاران را خواهد زد. اردوغان با بیان اینکه هر تعداد عضو سازمان «فتح‌الله گولن» را که نیاز باشد از ادارات دولتی اخراج و زندانی خواهد کرد گفت: «با نخست وزیر صحبت کردم و از او خواستم پوشیدن یونیفورم را برای محکومین کودتا اجباری کند. مانند گوانتانامو به تن همه آنها یک یونیفورم زندان خواهیم پوشاند.»
خبرگزاری فارس در این باره نوشته اردوغان با بزدل و خائن خواندن «کمال قلیچداراوغلو» رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون - جمهوری خلق - گفت: «او با کودتای کنترل شده توصیف کردن حوادث آن شب، به ملت توهین کرد.» رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه با بیان اینکه «111هزار نفر از اعضای گروه تروریستی گولن را از ادارات دولتی اخراج کرده و هنوز بیش از 35هزار نفر نیز در بازداشت و تحت بازجویی قرار دارند»، افزود: «چرا باید به آنها حقوق بدهیم؟ از مالیات مردم به کسانی پول بدهیم که مردم را کشتند؟»
اردوغان ضمن تاکید بر اینکه اگر از کودتای نافرجام سال گذشته درس نگیرند، ممکن است 15 جولای دیگری (تکرار کودتا) بر سر آنها بیاید، گفت: «این آخرین باری نخواهد بود که کودتا رخ داد...ما می‌دانیم چه کسانی پشت کودتا هستند.» وی در پایان با بیان اینکه آماده‌است تا بعد از تصویب پارلمان، پیش‌نویس طرح بازگرداندن مجازات اعدام به قانون اساسی را امضا کند، تصریح کرد: «سازمان گولن به تنهایی پشت کودتا نبود و ما باید گردن خیانت‌کارانی را که می‌خواهند دوباره کودتا کنند، بزنیم.»
به اعتقاد مخالفان اردوغان و بسیاری از کارشناسان، با توجه به حجم گسترده بگیر و ببندها پس از این کودتا، کودتای 15 جولای، کاملا مشکوک است. قلیچدار اوغلو گفته اردوغان از وقوع این کودتا خبر داشته و آن را به نفع خود کنترل و هدایت کرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: