جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
کد خبر: ۱۰۴۳۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۳
در آستانه تعلیق تحریم‌های ایران ذیل برجام
رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه تعلیق تحریم‌های ایران ذیل تعهداتش تحت برجام، هفت شرکت و شخص ایرانی و چینی را تحریم کرد.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه با ادعای منع اشاعه نام هفت فرد و شرکت را هدف تحریم قرار داد.
در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده نام دو شهروند ایرانی و یک شهروند از چین دیده می‌شود. این تحریم‌ها همچنین یک شرکت ایرانی و سه شرکت چینی را شامل می‌شوند.
نام نفرات و شرکت‌های تحریم‌شده به شرح زیر می‌باشند:
- رحیم احمدی
- مرتضی فراست‌پور
- روان رانلینگ (چینی)
- متین صنعت نیک اندیشان
- شانگهای گنگ کوان ترید
- شانگهای نورث بیگینز
- شانگهای نورث ترنسوی
دولت ترامپ، علاوه بر این، روز چهارشنبه به موجب تعهداتش ذیل برجام، تعلیق تحریم‌های ایران را هم تمدید کرد.
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که به عنوان بخشی از تعهداتش ذیل این توافق هسته‌ای تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کرده است.  
این دستور اجرایی در حالی صادر می‌شود که دولت آمریکا اعلام کرده در حال انجام ارزیابی‌هایی جامع برای مشخص کردن سیاستش در قبال ایران و برجام است.
مقام‌های دولت ترامپ اعلام کرده‌اند واشنگتن تا زمان اتمام این بررسی به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهد ماند.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا به المانیتور گفت: «ما بررسی‌های برجام را ادامه می‌دهیم. دولت تا زمان تکمیل این بررسی، به مفاد توافق هسته‌ای، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند می‌ماند.»
وی همچنین اضافه کرد: «دولت ترامپ تصریح کرده که ما دست‌کم تا زمان تکمیل این بررسی به برجام پایبند خواهیم ماند و اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایران در برابر پایبندی به مفاد آن مسئول شناخته خواهد شد.»
مقام مورد استناد المانیتور به علاوه، با تکرار اتهامات اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «هنگامی که جمع‌بندی‌های ما نهایی شد با صراحت و قاطعیت به چالش‌هایی که ایران ایجاد می‌کند، خواهیم پرداخت.»
مقام‌های آمریکایی از اظهارنظر درباره اینکه این بررسی‌ها چه زمانی به اتمام خواهند رسید، خودداری کرده‌اند.
گفتنی است آمریکا تاکنون به دفعات برجام را نقض کرده است. ظریف وزیر امور خارجه چندی پیش تاکید کرد که آمریکا روح و متن برجام را زیر پا گذاشته است.
تحریم 9 فرد و شرکت آمریکایی از سوی ایران
در واکنش به اقدام آمریکا در اضافه کردن نام تعدادی از افراد و شرکت‌های ایرانی به فهرست تحریم‌های موشکی، وزارت خارجه ایران نام 9 فرد و شرکت آمریکایی را به فهرست تحریمی قبلی خود اضافه کرد.
به گزارش فارس، وزارت خارجه ایران همچنین در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در افزودن افراد حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم‌های فرامرزی یکجانبه و غیرقانونی آن کشور، اعلام کرد: ایران برنامه موشکی را با قوت و اقتدار و براساس برنامه‌ریزی خود ادامه می‌دهد.
اعتراض چین به تحریم‌های یکجانبه آمریکا
وزارت خارجه چین به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اعتراض کرد و از طرف آمریکایی خواست با احترام متقابل، برای حل مسایل به گفت‌وگو بپردازد.
به نوشته خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت چین مخالف استفاده کورکورانه از تحریم‌های یکجانبه‌، خصوصا زمانی که این تحریم‌ها به منافع شخص ثالث آسیب بزند، است.


نام:
ایمیل:
* نظر: