جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۲
کد خبر: ۱۰۴۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
فعال اسبق صنعت پوشاک:
یک تولید‌کننده اسبق پوشاک گفت: بخش قابل توجهی از البسه کودک موجود در بازار، جزو تولیدات ضعیف خارجی محسوب می‌شوند که با قیمت‌هایی سرسام‌آور به والدین کودکان فروخته می‌شود.


به گزارش باشگاه خبرنگاران، با یک بررسی میدانی در بازار مد و لباس کودک در پاساژها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید بزرگ کلانشهرها، با تولید‌کنندگان خارجی‌ای مواجه می‌شویم که در بازار ایران می‌تازند و سودهای کلانی به جیب می‌زنند.
ناهید وکیلی از فعالان اسبق تولید لباس و پوشاک بچه‌گانه با اشاره به لزوم حمایت مضاعف دولت و دستگاه‌های ذیربط از واحدهای تولیدی لباس و پوشاک (اعم از بزرگسال و بچه‌گانه) گفت: متاسفانه به دلیل کم‌توجهی به حوزه مذکور، استعدادهای موجود در کشور، انگیزه‌ای برای شکوفایی ندارند.
وی افزود: نتیجه این نارسایی به واردات بی‌رویه پوشاک منتهی شده و به نوعی بازار ایران را به حیاط خلوتی برای تولیدات خارجی تبدیل کرده است.
این فعال اسبق تولید لباس عنوان کرد: کمتر شاهد هستیم که در عرضه البسه کودک، فرهنگ اصیل و ارزشی ایرانی- اسلامی لحاظ شود و به نوعی طراحی‌ها و مدهای بکار رفته در لباس‌های مذکور، اکثرا غربی و غیرایرانی هستند که فارغ از مخاطرات اقتصادی این عارضه، تهدیدات فرهنگی که به موازات این البسه شکل می‌گیرد، چالش‌های موجود را دو چندان می‌کند.
وکیلی گفت: بخش قابل توجهی از البسه کودک موجود در بازار، جزو تولیدات ضعیف خارجی محسوب می‌شوند که با قیمت‌هایی سرسام‌آور به والدین کودکان فروخته می‌شود و متاسفانه نظارت ضعیف در این بخش نیز مزید بر علت شده تا ریشه‌یابی دقیق و برخوردهای مقتضی در قبال البسه گران‌قیمت مذکور به نحو شایسته‌ای انجام نپذیرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت گرانی لباس کودک گفت:  متاسفانه در سطح عوام این ذهنیت وجود دارد که به دلیل کوچک بودن لباس و پوشاک کودک و پارچه مصرفی کمتر در مقایسه با البسه بزرگسالان، پس لزوما باید البسه اشاره شده با قیمت ارزان‌تری عرضه شود.
این فعال اسبق تولید لباس و پوشاک بچه‌گانه افزود: در صورتی که اساسا کیفیت و مواد اولیه البسه کودک، متفاوت از پوشاک بزرگسالان است، زیرا لطافت پوست کودک ایجاب می‌کند تا پارچه و الیاف استفاده شده در البسه کودک به مراتب از کیفیت هر چه مطلوب‌تری برخوردار باشد.
در همین راستا ساسان کاظمینی، یکی از فعالان  عرصه تولید لباس کودک در استان تهران با اشاره به ضرورت توجه مضاعف به ظرفیت‌های بالقوه موجود در حوزه لباس و پوشاک کودک در کشور اظهار داشت: اساسا صنعت پوشاک یکی از بسترهای بسیار مناسب برای توسعه فرصت‌های شغلی محسوب می‌شود، اما متاسفانه در طول سال‌های گذشته به نحو شایسته و مطلوبی از این حوزه بهره‌مندی نشده است.
وی افزود: صنعت نساجی در کشور ایران، در زمره فعالیت‌های نسبتا قدیمی می‌باشد که به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب، اصولی و قاعده‌مند با چالش‌های بسیاری مواجه است.
این فعال صنعت پوشاک عنوان کرد: شاید این سوال به ذهن متبادر شود که اساسا چرا در موضوع لباس و پوشاک کودک، از صنعت نساجی یاد می‌شود و در پاسخ باید گفت، صنعت نساجی و عرصه پوشاک و البسه جزو لاینفک از یکدیگر محسوب می‌شوند که از رابطه تنگاتنگی با یکدیگر برخوردارند.
کاظمینی ادامه داد: آن زمانی که عرصه نساجی در کشور فعال بود، کشوری همچون ترکیه از این نام و آوازه فعلی برخوردار نبود، اما با حمایت مضاعف دولت و برنامه‌ریزی مناسب، توانست به پیشرفت‌های قابل توجهی در این عرصه نائل شود و متاسفانه نساجی ما نه تنها همگام با پیشرفت‌های روز، پیش نرفت، بلکه به تناسب ظرفیت‌های موجود زمان خود، به نوعی دچار عقبگرد نیز شده است.
وی اضافه کرد: در شرایطی که می‌توان با حمایت از واحدهای تولید پوشاک کودک  اشتغالزایی قابل توجهی را در این عرصه ایجاد کرد، اما متاسفانه همچون بسیاری از حوزه‌ها و بخش‌های دیگر، واردات بی‌رویه بازار اشاره شده را تحت‌الشعاع قرار داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: